تافل

آزمون تافل را بیشتر بشناسیم.

آزمون تافل مخفف Test Of as a Foreign Language است که توسط موسسه‌ای در ایالت آمریکا(ETS) طراحی شده است. آزمون تافل به همراه آزمون آیلتس یکی از دو امتحان بین‌المللی جهت سنجش سطح توانایی زبان انگلیسی است که سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا در این آزمون شرکت می‌کنند. حدود ۹۰۰۰ دانشگاه و موسسه در دنیا وجود دارد که مدرک تافل را معتبر می‌دانند.

انواع آزمون تافل

آزمون تافل برخلاف آزمون آیلتس تنها با یک فرمت ارائه می‌شود. فرمت آزمون تافل به صورت Academic یا دانشگاهی است اما به صورت اینترنتی(IBT_ Internet_Based) و کاغذی(PBT_Paper_Based Test) ارائه می‌شود.
تفاوت اصلی آزمون آیلتس و تافل در اینترنتی بودن آن است. هیچ محدودیتی برای دفعات شرکت در آزمون تافل وجود نداشته و هر فرد هر چند بار که بخواهد، می‌تواند در این آزمون شرکت کند.

برگزاری آزمون تافل در ایران

این آزمون بصورت اینترنتی برگزار می‌شود که برای شرکت در این آزمون باید به یکی از مراکز آزمون تافل بروید. زمان این آزمون حدود ۳ ساعت طول می‌کشد. همه مراحل این آزمون بصورت کامپیوتری است. حتی در بخش speaking صدای شما ضبط شده و بعدا ارزیابی می‌شود. برخلاف آزمون آیلتس، همه مراحل این آزمون در یک روز ارزیابی می‌شود.

TOEFL Exam
TOEFL Exam

نحوه ثبت‌نام آزمون تافل

تمامی مراحل ثبت نام این آزمون بصورت اینترنتی است. برای شرکت در این آزمون ابتدا باید ثبت نام کرده و از حساب کاربری خودتان هزینه آن را پرداخت کنید و در ادامه بعد از وارد کردن مشخصات شخصی، یکی از تاریخ‌هایی که برای آزمون مد نظرتان است را انتخاب کرده و در آزمون تافل ثبت نام کنید. این آزمون در شهرهایی مثل تهران، زنجان، تبریز، ارومیه و… برگزار می‌شود.
هزینه‌های ثبت‌نام بر اساس کشور محل برگزاری و تاریخ ثبت‌نام متفاوت است و این هزینه‌ها به مرور افزایش پیدا خواهد کرد. هم اکنون هزینه ثبت‌نام برابر با دو میلیون و هفتصد هزار تومان است.
عوض کردن تاریخ ثبت‌نام و یا کنسل کردن آن، شامل جریمه است و برای عوض کردن تاریخ آن باید حدود ۶۰ دلار بپردازید.

بخش‌های چندگانه آزمون تافل

آزمون تافل شامل ۴ بخش است که در هریک از بخش‌های آن ۴ مهارت اصلی زبان، مثل Reading, listening, Speaking و Writing مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

بخش TOEFL Reading

این بخش که بین ۶۰ الی ۸۰ دقیقه به طول می‌انجامد، سه یا چهار صفحه متن دارد که بین ۲۶ تا ۵۴ سوال خواهد داشت. در بخش Reading ده نوع سوال وجود دارد که شما باید مطمئن باشید که قبل از آزمون با این ده نوع سوال آشنایی کامل را دارید.

بخش TOEFL Listening

این بخش بین ۶۰ الی ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. در این بخش شما ۲ الی ۳ مکالمه خواهید شنید که هر کدام تقریبا ۳ دقیقه هستند و باید به ۵ سوال ۴ جوابی برای هر مکالمه پاسخ دهید. جمعا باید در این بخش به ۳۴ الی ۵۱ سوال پاسخ دهید.
لهجه غالب در این بخش لهجه آمریکایی است اما شما باید خودتان را برای شنیدن لهجه‌های دیگر هم آماده کنید.

بخش TOEFL Speaking

بعد از یک استراحت ۱۰ دقیقه‌ای، به سراغ بخش Speaking می‌روید.
این بخش تنها ۲۰ دقیقه طول می‌کشد که در این مدت شما باید به ۶ سوال پاسخ دهید. دو سوال اول فقط مهارت Speaking شما را می‌سنجد اما مابقی سوالات، ترکیبی از Listening و Speaking است.

بخش TOEFL Writing

این بخش نیز ۵۰ دقیقه طول می‌کشد که باید به دو سوال مختلف پاسخ دهید.
اولین سوال این بخش ترکیبی از Listening ,Reading و Writing است. برای این بخش شما ۳ دقیقه وقت دارید یک متن چهار پاراگرافی را بخوانید و به سخنرانی استاد در مورد همان موضوع گوش دهید. سپس از شما می‌خواهند در ۲۰ دقیقه توضیح دهید که نظر استاد در مورد متن چه بوده و چگونه متن را تحلیل کرده است.

در دومین سوال این بخش، شما باید انشا بنویسید. برای پاسخ به این سوال ۲۰ دقیقه فرصت دارید و معمولا انشا باید بیشتر از ۳۰۰ کلمه باشد. یکی از تفاوت‌های تافل و آیلتس این است که شما در آیلتس Writing خود را بصورت دستی می‌نویسید اما در تافل، Writing خود را باید تایپ کنید. پس باید روی مهارت تایپ خود هم کار کنید تا زمان را از دست ندهید.

بارم‌بندی سوالات و نحوه نمره‌دهی

نمره تافل از ۱۲۰ محاسبه می‌شود و هر بخش ۳۰ نمره دارد. بخش‌های Listening و Reading بر اساس جواب‌های صحیح شما سنجیده می‌شوند اما بخش‌های Writing و Speaking بر اساس فاکتورهای مشخصی که مصححین تافل دارند، سنجیده می‌شود.

تافل
تافل

نمره خوب در آزمون تافل چند است؟

آزمون تافل نمره قبولی یا رد ندارد. اما لازم است بدانید که باید چه نمره‌ای کسب کنید تا در دانشگاه مورد نظرتان پذیرش شوید. طیق تجربه ما حداقل نمره موردنیاز برای پذیرش ۶۱ و حداکثر ۱۱۴ بوده است. اما بطور میانگین نمره اکثر دانشگاه‌ها حدودا بین ۸۰ یا ۸۵ است که این نمره بر اساس رشته، سطح دوره تحصیلی و اعتبار دانشگاه متفاوت است.
دانشگاه‌های برتر جهان به دلیل رقابتی بودن ظرفیت پذیرش انتظار نمره بیشتری دارند و مسلم است که برای داشتن یک رزومه رقابتی بهتر است نمره بالاتر از ۱۰۰ کسب کنید.

آیلتس یا تافل؟ کدام برای پذیرش بهتر است؟

به این دست از سوالات نمی‌توان پاسخ روشنی داد زیرا همه چیز به فرد و مهارت‌های وی بستگی دارد.
مهمترین نکته در هر دو آزمون‌ها این است که چیزی به نام قبولی یا ردی وجود ندارد و همه چیز با توجه به هدف داوطلب می‌تواند متفاوت باشد.
معمولا تعداد موسساتی که آزمون آیلتس را قبول می‌کنند از آزمون تافل بیشتر نیست. پس نمی‌توان گفت آیلتس معتبرتر از تافل است. همه اینها بستگی به دانشگاهی دارد که قرار است در آن پذیرش شوید.

آزمون تافل را انتخاب کنید اگر:

 1.  کارکردن با کامپیوتر برای شما راحت است.
 2.  توانایی گوش کردن و نت برداری همزمان را دارید.
 3.  سرعت تایپ خوب و مطلوبی دارید.
 4.  با سوالات چهار گزینه‌ای مشکلی ندارید.
 5. گوش دادن به لهجه آمریکایی برای شما راحت‌تر است.
 6. توانایی تمرکز برای مدت زمان طولانی را دارید.

آزمون آیلتس را انتخاب کنید اگر:

 1. توانایی تمرکز برای مدت زمان طولانی را ندارید.
 2. توانایی درک انواع لهجه‌ها را دارید.
 3. ترجیح می‌دهید با دست بنویسید.
 4. صحیت کردن با یک شخص را به کامپیوتر ترجیح می‌دهید.
 5. به سوالات چهار گزینه‌ای علاقه‌مند نیستید.
TOEFL EXAM
TOEFL EXAM

نتیجه گیری

آزمون تافل طولانی‌تر از آزمون آیلتس است اما نمی‌توان گفت کدام یک بهتر از دیگری است زیرا در میان افراد، این مهارت‌ها متفاوت است و در طول زمان تغییر می‌کند. اعتبار مدرک این آزمون‌ها ۲ سال است و بعد از ۲ سال مجددا باید برای گرفتن مدرک اقدام کنید. سالانه هزینه شرکت در آزمون‌ها گران‌تر ‌می‌شود. پس اگر قصد مهاجرت در ماه یا سال آینده را دارید، در اسرع وقت اقدام کنید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *