آموزش آنلاین زبان

آموزش آنلاین به چه معناست؟

اینترنت استفاده‌های متعددی دارد و به انجام کارهایی از قبیل جستجو، به روز کردن برنامه‌ها، دانلود، ارتباط  و ارسال پیام محدود نمی‌شود. امروزه با گسترش استفاده از اینترنت در همه جوامع و اقشار، آموزش و یادگیری راهی برای ورود به این دنیا برای خود بازکردند. به هرنوع یادگیری و آموزشی که در بستر اینترنت صورت گیرد آموزش آنلاین گفته می‌شود.
این روزها دسترسی به اینترنت برای همگان به راحتی امکان پذیر است، یعنی در هر‌لحظه و هر‌مکانی که باشیم با استفاده از سیستم‌های آموزش مجازی امکان یادگیری و حتی دریافت مدرک تحصیلی برای ما وجود دارد.
ما در این مقاله قصد داریم شما را  با مفهوم این نوع یادگیری و مزایای آن آشنا کنیم.

آموزش مجازی
آموزش مجازی

آموزش آنلاین چه مزیت‌هایی با خود به همراه دارد؟

در گذشته برای واژه آموزش متد مشخصی تعریف شده بود، حضور فیزیکی افراد در کلاس از الزامات محیط آموزشی بود. تحول ایجاد شده در دنیای تکنولوژی و اینترنت تغییراتی را در نحوه آموزش و یادگیری به دنبال داشت. سامانه‌های یادگیری الکترونیکی گوناگونی وجود دارند که به کمک آن ها دسترسی به دوره‌های آموزشی امکان‌پذیر می‌شود، همچنین امکان به اشتراک گذاری مطالب درسی در قالب‌های مختلفی از جمله اسناد word، pdf، ویدئوها و تصاویر متحرک را به ما می‌دهد. در این دورها همیشه باید سعی در این داشت مطالب را آنلاین و به‌روز نگه داشت. از دیگر مزیت‌های آن می‌توان به امکان برگزاری کلاس‌های زنده و آنلاین، ایجاد فضایی برای پرسش و پاسخ و ارتباط با مدرسین اشاره داشت.

از دیگر امتیازات کلاس‌های آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

_ در وقت و هزینه اضافی هردو گروه مدرسان و دانش‌آموزان صرفه‌جویی می‌شود.

_  نداشتن محدودیت‌های مکانی و زمانی در این سیستم به فرآیند آموزش تسهیل می‌بخشد، و امکان بهرمندی تمام افراد را از این آموزش فراهم می‌کند.

_ امکان ضبط کلاس‌ها و مشاهده مجدد آن در زمان‌هایی که به آن نیاز پیدا می‌کنیم.

_ به دلیل استفاده از سبک‌های مختلف یادگیری و تنوع در این نوع آموزش، به دانش آموختگان سبک فعال و جذابی از یادگیری ارائه می‌شود و نسبت به کلاس‌های حضوری روند خسته کننده‌ای ندارد.

_ هرکدام از دانش‌آموزان براساس سرعت مطالعه خود در آموزش پیش روی می‌کنند، و این باعث افزایش بازده کلاس و عمق یادگیری در افراد می‌شود.

_ انعطاف پذیر بودن این فضای آموزشی نسبت به موقعیت زمانی و مکانی، موجب جلب توجه افراد بزرگسال و پر مشغله به خود شده‌است.

_ در دوره‌های آموزشی آنلاین به دلیل نامحدود بودن ظرفیت کلاس، امکان حضور و استفاده تعداد افرادی بیشتری وجود دارد.

_ همچنین این سبک از یادگیری به مدرسین و آموزشگاه‌ها امکان آموزش در مقیاس جهانی به گروه‌های مختلف را می‌دهد.

_ عملکرد کسانی که در دوره‌های آموزشی آنلاین شرکت می‌کنند نسب به دانش‌آموختگان سیستم آموزشی سنتی و حضوری بهتر است و کسانی که در دوره‌های تلفیقی آموزش می‌بینند عملکرد بهتری نسبت به دو گروه قبلی دارند.

_ دوره‌های آموزشی آنلاین معمولا هزینه‌های پایین‌تری نسبت به دوره های حضوری خود دارند، و افراد با صرف هزینه پایین‌تری می‌توانند کسب مهارت کنند.

مزایای آموزش آنلاین
مزایای آموزش آنلاین

انواع آموزش آنلاین

آموزش آنلاین به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود: هم‌زمان و غیر‌همزمان
کلاس‌های آنلاین همزمان شباهت زیادی به کلاس‌های فیزیکی دارد و با حضور آنلاین و نظارت مدرس برگزار می‌شود. در این نوع آموزش کلاس‌ها در بازه زمانی مشخصی برگزار می‌شوند و دانشجویان از طریق ویدئو کنفرانس در کلاس‌ها حضور می‌یابند، همچنین امکان پرسش و پاسخ به صورت آنلاین وجود دارد.
کلاس‌های غیرهمزمان و آفلاین رایج ترین نوع برگزاری کلاس‌های این نوع دوره است. هیچگونه نظارتی از جانب مدرس بر دانشجویان در کلاس‌های غیرهمزمان وجود ندارد، بدون نظارت مدرس و با استفاده از منابع آموزشی شروع به یادگیری می‌کنند. کلاس‌ها زمان شروع و پایان مشخصی ندارند و می‌توانیم منابع آموزشی مورد نظر را برروی کامپیوتر خود داشته باشید و هرزمان که می‌خواهید آن را گوش دهید، یعنی این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه زمان در کلاس شرکت کنید.

ابزارهای مورد نیاز برای شرکت در دوره‌های آنلاین

  • ابزارهای الکترونیکی نظیر کامپیوتر رومیزی، لپ تاب، تبلت یا موبایل
  • داشتن اینترنت با سرعت مناسب
  • هدست یا اسپیکر و میکروفون برای برقراری مکالمات صوتی با استاد
  • استفاده از آخرین نسخه ی مرورگرهایی نظیر گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس
  • بهترین راه برای شرکت در یک کلاس آنلاین استفاده از کامپیوتر یا لپ تاب می‌باشد.
شرکت در دوره‌های آنلاین
شرکت در دوره‌های آنلاین

چرا آموزش آنلاین زبان؟

پیشرفت تکنولوژی موجب علاقه‌مندی افراد برای شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین شده است. شرکت در دوره‌های آنلاین زبان می‌تواند تجربه‌ای جدید و کاربردی باشد، کیفیت این کلاس‌ها هیچ تفاوتی با کلاس‌های حضوری ندارد و معمولا مفیدتر هم هستند. در این دوره‌ها محدودیت مکانی مطرح نیست و دیگر نیازی به صرف وقت و هزینه برای رفت‌و‌آمد وجود ندارد. یکی از مهمترین ویژگی‌های مطرح این متد آموزشی یکسان بودن کیفیت این دوره‌ها برای افرادی که از شهرهای کوچک و بزرگ شرکت می‌کنند است, موقعیت جغرافیایی و محل زندگی شما نمی‌تواند مانعی در یادگیری این زبان پرکاربرد باشد.
تجربیات گویای این است که زبان‌آموزان در کلاس‌های آنلاین به دلیل داشتن استرس کمتر، با اعتماد به نفس بیشتری صحبت می‌کنند و به سوالات پاسخ می‌دهند. دوره‌های آنلاین به دلیل اینکه زمان‌بندی استفاده از کلاس‌ها دست خودتان است برای کسانی که قصد گذراندن دوره‌های فشرده یادگیری زبان را دارند بسیار مناسب است.

جمع بندی

این روزها آشنایی تقریبی همه افراد با اینترنت و ابزارهای الکترونیکی حضور در دوره‌های آنلاین را برای همگان به امری آسان تبدیل کرده است. افراد پرمشغله می‌توانند از این فرصت برای پیشبرد مهارت‌های شغلی خود و کسب صلاحیت‌های جدید استفاده کنند. محتوا در دوره‌های آموزشی آنلاین همیشه باید به روز باشند تا بتوانند جدیدترین اطلاعات را به دانشجویان ارائه دهند، آپدیت بودن مطالب آموزشی به خصوص در دوره‌هایی که برای ارتقا سطح علمی کارکنان یک سازمان برگزار می‌شود بسیار حائز اهمیت است. بهره‌مندی دانشجویان از این دوره‌ها بیشتر است، به صورتی که امکان تماشای کلاس‌ها را به تعداد دفعات نامحدود دارند که این قابلیت کمک به درک بیشتر مطالب درسی برای دانشجویان را به همراه دارد.

 

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *