آموزش حروف

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان و نکات طلایی آن را بدانیم.

یادگیری زبان در سنین مختلف مورد توجه قرار می‌گیرد. حال چه زبان‌آموز ما کودک باشد چه بزرگسال. اما تفاوتی در یادگیری زبان بین کودکان و بزرگسالان وجود دارد. بزرگسالان به دلایل مختلفی مثل مشغله کاری، حق انتخاب، اشتباه کردن و ریسک پذیری، شرایط سخت تری نسبت به کودکان در یادگیری زبان دارند. اما اگر به کودک خود نگاه کنید، خواهید دید که نرخ بیکاری آنها نزدیک به ۱۰۰ درصد است و این یعنی اینکه آنها هیچ مشغله فکری ندارند و بهترین زمان برای آموزش آنها در همین سن است. آموزش زبان انگلیسی برای کودکان، یکی از جذاب‌ترین و در عین حال دشوارترین کارها است. که اگر این روش را درست انجام ندهیم، دچار مشکل خواهیم شد.

علاقه زبان انگلیسی برای کودکان موجب شده تا والدین به دنبال روش‌های آموزشی جدید و معتبری برای یادگیری به آنها باشند.

در این مقاله قصد داریم نکاتی طلایی در یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان را به شما آموزش دهیم.

سن مناسب برای آموزش زبان انگلیسی:

شروع آموزش به کودکان باید متناسب با ویژگی‌های شخصیتی، استعداد و سن کودک باشد. بعضی روانشناسان می‌گویند که آموزش زبان انگلیسی از سنی که کودک هنوز به زبان مادری خود مسلط نیست، اشتباه است. از نظر بعضی روانشناسان، کودک باید بتواند به زبان مادری خود مسلط یاشد و به راحتی بخواند و بنویسد.

روانشناسان نظرات متفاوتی در مورد سن آموزش زبان انگلیسی برای کودکان دارند، اما نظرات آنها در سن بین ۵ الی ۱۰ سال مشترک است. و از نظر آنها در این سن می‌توان آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را آغاز کرد.

سن مناسب برای آموزش
سن مناسب برای آموزش

مزایای یادگیری زبان دوم برای کودکان:

پزشکان ثابت کرده‌اند که با یادگیری زبان‌های مختلف، درصد استفاده از مغز بالاتر می‌رود و مغز کودک توانمند شده و دیرتر یا شاید اصلا دچار آلزایمر نمی‌شود. کودکانی که به دو زبان آموزش می‌بینند، کمتر حواسشان پرت می‌شود و بیشتر توجه خود را به اطلاعات مربوط معطوف می‌کنند.

مطالعات نشان داده کودکانی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کنند، خلاقیت بیشتری دارند و در حل مشکلاتشان بهتر و سریع‌تر عمل می‌کنند.

ترتیب آموزش زبان انگلیسی برای کودکان:

در ابتدا برای آموزش زبان انگلیسی به سلیقه و شخصیت کودک خود دقت کنید. اما از نظر روانشناسان آموزش مراحل زیر به نسبت برای کودک جذاب تر و راحت تر است.

  1. اعداد(۱_۱۰، ۱۰_۲۰، ….)
  2. رنگ‌ها
  3. صفات کاربردی(بزرگ، کوچک، شاد و …)
  4. بدن انسان
  5. اسباب بازی‌ها
  6. حیوانات
  7. غذا
آموزش زبان برای کودکان
آموزش زبان برای کودکان

یادگیری حروف همراه با موسیقی

بهترین کار در ابتدا این است که آموزش حروف الفبای زبان انگلیسی برای کودکان را همراه با موسیقی شروع کنیم و به مرور زمان آموزش را گسترش دهیم و به جمله و … برسانیم. کودکان یادگیری همراه شعر و موسیقی را راحت‌تر یاد می‌گیرند.

می‌توان گفت بهترین روش برای آموزش به کودکان، آموزش تصویری و ویدئویی است. امروزه کلیپ‌های جذابی وجود دارند که باعث جذب کودکان به زبان انگلیسی می‌شوند.

سعی کنید حروف انگلیسی را همراه با موسیقی و ویدئوهای جذاب به کودک آموزش دهید. یک ویدئو را برای کودک بین ۱ الی ۳ بار نمایش دهید،
بار اول خودتان کودک را همراهی کنید. خواهید دید که بعد از چند بار، کودک بعد از مشاهده شکل‌ها، یاد می‌گیرد تا نام آن را تلفظ کند.

آموزش کلمات کاربردی همراه با فلش کارت

بعد از یاد دادن حروف به کودک، در این مرحله سعی کنید یک تعداد کلمات واضح و پر کاربرد را با فلش کارت و تصاویر برای کودکان توضیح دهید. می‌توانید برای آموزش دادن کلمات، علاوه بر فلش کارت‌ها از اسباب بازی‌های خود کودک هم کمک بگیرید.

مثلا می‌توانید آموزش اعضای بدن را با استفاده از فلش کارت‌های آموزشی حیوانات یا اسباب بازی‌های اطراف کودک به‌ آنها آموزش دهید تا راحت ‌تر در ذهنشان بماند.

زمان آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

دقت کنید که کوکان تمرکز پایینی دارند و باید در آموزش آنها دو نکته مهم را رعایت کنید:

  1. سعی کنید جلسات آموزشی کوتاه باشد.
  2. جلسات آموزش خیلی جدی نباشد و در محیطی بازی گونه و جذاب برای کودک باشد.
  3. نکته مهم دیگر این است که همه جلسات یادگیری باید مداوم و در یک ساعت مشخص باشد. جلسات را نباید بصورت دل به خواهی(یک روز صبح و یک روز بعد از ظهر) برگزار کنید.

تاثیر موسیقی انگلیسی با صدای کم

سعی کنید در منزل از موسیقی‌های انگلیسی استفاده کنید. همانطور که قبلا اشاره کردیم، موسیقی تاثیر زیادی در یادگیری دارد حتی اگر کودکتان متوجه موسیقی نمی‌شود. با این کار آنها به صداها و الگوهای تلفظ شده عادت می‌کند و بعدها می‌توانند به خوبی کلمات را تلفظ کنند.

نتیجه گیری:

همانطور که گفتیم، آموزش زبان دوم به کودکان، امروزه یکی از اصلی ترین مسائل برای والدینی شده است که به دنبال روش‌های درست و معتبری برای اینکار هستند. ما باید سعی کنیم با روش‌های درست این آموزش را برای کودکانمان جذاب کنیم تا از آموزش دل زده نشوند.

شما می‌توانید با دانلود کردن کتاب داستان و یا موسیقی‌های انگلیسی کودکانه، ساعات آموزشی همراه با تفریح را برای کودکتان رقم بزنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *