روش‌های تقویت زبان

برای تقویت دایره لغات انگلیسی خود چه کنیم؟

یکی از مباحث مهم در خوب صحبت کردن و فن بیان، دایره لغات است. بسیاری از افراد سوال می‌پرسند که چگونه می‌توانیم دایره لغات خود را افزایش دهیم. آیا راهکارهای تقویت دایره لغات را می‌دانید؟

خوب صحبت کردن و اینکه چقدر در صحبت‌هایمان بتوانیم از کلمات استفاده کنیم، مهم است. لغات حکم آجرهای یک ساختمان زبانی را دارند و نشان دهنده این است که فرد تا چه حدی تحصیل کرده، اجتماعی و حرفه‌ای است.

اکثر مردم با تقویت دایره لغات مشکل دارند و نمی‌توانند لغات را حفظ و در جای مناسب از آن استفاده کنند. این نکته در زبان انگلیسی اهمیت بیشتری دارد. ما قصد داریم در این مقاله به شما روش‌هایی را برای تقویت دایره لغات انگلیسی بگوییم.

۱_ خود را کاملا با زبان انگلیسی درگیر کنید.

برای اینکه بتوانید در مورد مسائل مختلف به زبان انگلیسی صحبت کنید و دامنه لغات خود را افزایش دهید، به توصیف پیرامون خود بپردازید. هنگامی که در خیابان قدم می‌زنید، هنگامی که آشپزی می‌کنید، هنگام تماشا فیلم و …. از خودتان بپرسید که چه چیزهایی می‌توانید درباره آنها بیان کنید و اگر لغتی فارسی به ذهنتان رسید اما انگلیسی آن را نمی‌دانستید، به دیکشنری مراجعه کنید و سپس از آن کلمه در صحبت‌هایتان استفاده کنید.

یکی از بهترین و کاربردی‌ترین راه‌ها برای تقویت دایره لغات، خواندن متن‌های انگلیسی است.

برای افراد مبتدی، داستان‌های کوتاه انگلیسی، برای افراد متوسط، خواندن روزنامه، مجلات و برای افراد سطح بالا، دیدن فیلم توصیه می‌شود.

۲_ در تقویت دایره لغات مترادف هر لغت را یاد بگیرید.

هنگامی که متنی را مطالعه می‌کنید، و به لغت جدید برمی‌خورید، سعی کنید هنگام یاد گرفتن معنی آن، مترادف یا جایگزینی هم برای آن کلمه یاد بگیرید. و دوباره جمله را با کلمه مترادف بخوانید. این کار روش مناسبی است برای زمانی که شما لغتی را فراموش کرده‌اید؛ زیرا مترادفی از آن لغت در خاطرتان وجود دارد.

همیشه متن‌های مناسب سطح خود را انتخاب کنید. اگر متن، سطح پایین باشد که شما معنا همه لغات را بدانید، عملا در یادگیری شما تاثیری نمی‌گذارد و همینطور اگر  متن شما خیلی سطح بالا باشد، شما معنی تعداد زیادی از لغات را ندانسته و مفهوم آنها را درک نمی‌کنید. پس هم سطح بودن متن با سطح شما مهم است.

می‌توانید با استفاده از دیکشنری آکسفورد یا Babylon به راحتی مترادف و متضادهای یک لغت را در کنار لغت اصلی ببینید.

دیکشنری
دیکشنری

۳_ لغات جدید را یادداشت کنید.

سعی کنید زمانی که لغات جدیدی یاد می‌گیرید، آن را یادداشت کنید تا هر زمان به آن نگاه کردید، به سرعت فرآیند بازیابی لغات اتفاق بیفتد.

این کار تاثیر مستقیمی در تقویت دایره واژگان شما دارد.

۴_از کتاب‌های آموزش واژگان کمک بگیرید.

منابع و کتاب‌های زیادی برای تقویت دایره لغات در سطوح مختلف وجود دارند. این کتاب‌ها علاوه بر آموزش لغات جدید، چگونگی استفاده از آنها در گفتار و نوشتار را نیز آموزش می‌دهند.

در اینجا بعضی از بهترین کتاب‌ها را در یادگیری واژگان انگلیسی معرفی می‌کنیم:

۱_ کتاب ۱۱۰۰ واژه با رونز

1100لغت
1100لغت

۲_  English vocabulary in use

English vocabulary in use
English vocabulary in use

۳_ Oxford picture dictionary

Oxford picture dictionary
Oxford picture dictionary

۴_ ۵۰۴ واژه کاملا ضروری

کتاب-504-واژه-ضروری-زبان-انگلیسی
کتاب-۵۰۴-واژه-ضروری-زبان-انگلیسی

۵_ سعی کنید در تقویت دایره لغات همیشه لغات جدید را با فیلم یاد بگیرید.

مقاله‌ای در مورد آموزش زبان انگلیسی همراه با فیلم نوشته‌ایم که در آن با روش‌های یادگیری زبان انگلیسی همراه با فیلم صحبت کرده‌ایم.

شما برای تقویت دایره لغات خود می‌توانید از فیلم و سریال‌های انگلیسی هم کمک بگیرید. بهترین روش در این کار این است که دفترچه یادداشتی همراه شما باشد و هر لغت جدیدی که دیدید، معنی آن را از دیکشنری پیدا کنید. مزایا این روش نسبت به روش‌های قبل این است که شما هم تصویر گوینده را می‌بینید و هم صدا را می‌شنوید. می‌توان گفت در این روش Listening شما هم تقویت می‌شود.

۶_ در خواندن حریص باشید.

اگر می‌خواهید به بهترین شکل لغات جدید را حفظ کنید، باید یک مطالعه منظم داشته باشید و هرگز آن را رها نکنید. روزانه حداقل ۵ و حداکثر ۱۰ لغت جدید یاد بگیرید. اکثر کارآموزان علاقه دارند لغات بیشتری در یک روز یاد بگیرند اما حواستان باشد که کیفیت را فدای کمیت نکنید.

لغات-انگلیسی
لغات-انگلیسی

۷_لغات را در قالب یک متن یاد بگیرید.

هرگز کلمات را به تنهایی یاد نگیرید. تحقیقات نشان داده است که افراد لغات را در قالب یک متن، بهتر یاد می‌گیرند. سعی کنید سراغ فهرستی از لغات جدید که اصلا به هم ارتباطی ندارند، نروید. لغات جدیدی که در داستان‌ها، ترانه یا زندگی رومزه وجود دارد بهتر می‌تواند با استفاده از موضوع، مفهوم را به ما برساند.

۸_ همراه با سرگرمی لغات جدید را یاد بگیرید.

برای تقویت دایره واژگان می‌توانید از بازی‌ها کمک بگیرید. بازی‌هایی مثل جورچین یا جدول کلمات را می‌توانید انجام دهید.

یکی دیگر از بازی‌های خوب برای تقویت دایره واژگان، حل کردن جدول است. بازی‌هایی وجود دارند که هر روز یک جدول رایگان به شما می‌دهند .

سرگرمی انگلیسی
سرگرمی انگلیسی

۹_ در مطالعه تنوع داشته باشید.

سعی کنید فقط در مورد یک موضوع، مطالعه نکنید. موضوعات مختلفی بخوانید تا علاوه بر تقویت دایره واژگان شما، کمک زیادی به اطلاعات عمومیتان کند. در واقع با مطالعه کتاب‌های مختلف، خود را به چالش بکشید.

۱۰_ فرم لغات را یاد بگیرید.

سعی کنید فرم‌های مختلف یک لغت را یاد بگیرید. برای مثال حالت اسمی، فعلی و یا وصفی یک لغت را یاد بگیرید و برای خودتان یادداشت کنید.

نتیجه گیری

یادگیری باید همیشگی باشد تا تاثیر آن را در زندگی خود ببینیم. ضعف دایره لغات مشکل حادی است که اکثر زبان آموزان با آن روبرو هستند. اگر مواردی که در مطالب بالا گفتیم را رعایت کنید، خودتان بعد از مدتی متوجه تغییر چشمگیری در دایره لغاتتان می‌شوید.

شما چه روش‌هایی را برای تقویت دایره لغات پیشنهاد می‌کنید؟

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *