آموزش نکات تایپ سریع 10 انگشتی

دانستنی های لازم برای اینکه به یک تایپیست سریع و دقیق تبدیل شوید

صرف نظر از این که کجا کار می کنید یا در چه زمینه ای مشغول به کار هستید، تایپ سریع و حرفه ای از مهارت هایی است که لازم است بلد باشید. در این مقاله ما به شما مهم‌ترین نکاتی که یک تایپیست حرفه ای باید آن را بداند و عمل کند را ارائه می کنیم.

اهمیت تایپ سریع و اصولی

در دنیای امروز هر کسی با توجه به شغلی که دارد به نحوی با کامپیوتر درگیر است. نرم افزارهای مختلف برای رفع نیازهای ما طراحی شده اند و یکی از مهم ترین نرم افزارهایی که همه ما زیاد یا کم با آن درگیریم نرم افزارهای ویرایش متن می باشند.

تایپ سریع و دقیق قطعا در سرعت بخشیدن به کارهای شما کمک بسزایی می کند. از طرفی این نحوه تایپ کردن سریع و اصولی دیدگاه مثبتی از شما در ذهن دیگران به جای می گذارد و قطعا کارفرمای شما امتیاز خاصی برای این موضوع قائل می شود.

در مطالب قبلی ما سعی کردیم تا آموزش های مفیدی از برنامه ورد که مهم ترین برنامه متنی مورد استفاده در ادارات و سیستم های شخصی می باشد را آموزش دهیم. برخی از این آموزش ها آموزش ایجاد فهرست، پاورقی، گذاشتن کادر در صفحات، ساخت جدول در ورد و … بوده اند. در ادامه نکات اساسی و نحوه تایپ سریع در ورد و سایر برنامه های ویرایش متن را به شما آموزش می دهیم.

تایپ سریع
تایپ درست و اصولی می تواند دقت و سرعت تایپ شما را تا ۱۰ برابر افزایش دهد.

تایپ کردن درست تکنیک دارد

تایپ درست و اصولی دارای تکنیک است. بسیاری از افراد فکر می کنند همینکه می توانند با سرعت بنویسند کافی است. اما در صورتیکه به تایپ یک تایپیست حرفه ای توجه کنید می بینید که او عجله زیادی در نوشتن به خرج می دهد اما در نهایت سرعت ارائه فایل نهایی اش چند برابر سریع تر از شما خواهد بود.

آنچه یادگیری تایپ را برای شما تسهیل می کند، استفاده از تکنیک صحیح انگشت گذاری است. اگر موقعیت صحیح دست‌ها را نشناسید و تکنیک نداشته باشید، ممکن است سرعت تایپ شما به مرور زمان اندکی افزایش یابد، اما کیفیت تایپ شما افزایش نخواهد یافت.

زیاد تمرین کنید

بهترین و کوتاه‌ترین راه برای تقویت حافظه جهت به خاطر سپاری و یادگیری دائمی تکرار کردن و تمرین می باشد. با تکرار تمرینات تایپ ده انگشتی، حرکت انگشتان در حافظه شما ثبت می شوند. پس هرچه تمرین شما بیشتر باشد یادگیری شما نیز سرعت بیشتری خواهد داشت.

با اینکه اصل موضوع یادگیری نحوه تایپ سریع یک موضوع واحد است؛ اما برای یادگیری تایپ سریع فارسی و تایپ انگلیسی باید جداگانه وقت بگذارید. چرا که برای روان شدن انگشتان و به خاطر سپردن جایگاه آن ها توسط ذهنتان نیاز به تمرین و تکرار زیادی هست. توصیه ما این است که اول تایپ سریع فارسی را بیاموزید و پس از تسلط نسبی به آن به سراغ یادگیری تایپ انگلیسی بروید.

توجه به شیوه نشستن در پشت سیستم نیز موضوع مهمی است. اگر شیوه صحیح نشستن را رعایت کنید، انگشتان شما در جای صحیح خود قرار می گیرند و سرعت تایپتان هم تا حد زیادی بیشتر می شود. در مقابل بد نشستن نه تنها به عضلات شما آسیب می زند، بلکه سطح انرژی شما را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

اصول اساسی تایپ سریع با کیبورد

اگر به کیبورد کامپیوترتان نگاه کنید می‌بینید که دو کلید ت و ب (حروف F و J لاتین) دارای زایده‌های کوچکی هستند. این برجستگی‌ها برای این است که شما بتوانید بدون نگاه به کیبورد و تنها با کمک حس لامسه‌، این دو دکمه را پیدا کنید.

اصول تایپ سریع
نحوه قرار گرفتن درست انگشتان بر روی home keys کیبورد

دو انگشت اشاره تان را بر روی کلیدهای ب و ت قرار دهید و سایر انگشتان را نیز به ترتیب بر روی کلید های مجاور بگذارید. می بینید که ۸ دکمه مربوط به حروف ک، م، ن، ت و ب، ی، س، ش در زیر انگشتان شما قرار دارند. حال باید دو انگشت شستتان را نیز بر روی کلید Space مستقر کنید.

علت اصلی نامرتب بودن دکمه های کیبورد به میزان پرکاربرد بودن کلیدها بستگی دارد. ردیف وسطی حروف الفبا که ۸ حرف پرکاربرد در زبان انگلیسی و فارسی را در خود جای داده است home keys نامیده می شود.

برای تایپ سایر حروف نیاز است که از نزدیک ترین انگشت به حرف مدنظر کمک بگیرید. هر کلیدی که بخواهید فشار دهید باید از میان ۸ انگشت ردیف وسط، فقط یک انگشت که به آن دکمه نزدیکتر است از جای خود بلند شده، کلید مذکور را فشرده و دوباره به جای خود بازگردد.

بعد از بازگشت انگشت به موقعیت اولیه، انگشت بعدی جهت فشردن دکمه بعدی از جای خود بلند شده، دکمه را فشرده و به جای خود برمی گردد.

نکته مهم:

در هنگام تایپ کردن انگشتانتان را سفت نگیرید و سعی کنید نگاهتان تنها به مانیتور باشد و از نگاه کردن اضافه به کیبورد خودداری کنید.

شما می توانید سفارشات تایپ مقاله، پایان نامه، کتاب و … تان را به تیم ما بسپارید و در کمترین زمان ممکن به خروجی مدنظرتان را با هزینه مناسب و بدون نیاز به گذاشتن وقت تحویل بگیرید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *