آموزش تصویری نحوه جایگزین کردن متن یا عبارات در نرم افزار word

 

شاید برای شما پیش آمده باشد که سندی را در ورد یا هر برنامه دیگر تهیه کنید اما در زمان مرور آن، متوجه اشتباهات املایی یا دستوری متن شوید. بهترین اتفاقی که می تواند در این زمان بیفتد این است که ابزاری وجود داشته باشد که این کار را برای شما انجام دهد. خوشبختانه نرم افزار ورد با قابلیت های بی شماری که دارد قابلیت جایگزین کردن متن در ورد را نیز درون خود نهادینه کرده است.

در مطالب قبلی آموزش های مفید و متعددی از برنامه ورد از جمله فهرست بندی در ورد، نحوه گذاشتن پاورقی و …  را به شما ارائه دادیم. در این مطلب نیز قصد داریم تا مراحل پیدا کردن و جایگزین کردن متن در ورد را به صورت تصویری به شما آموزش دهیم.

معرفی قابلیت Find and Replace در WORD

با قابلیت جایگزین کردن متن در ورد شما می توانید هر کلمه ای را در هرکجای سند به سادگی پیدا کنید و تمامی این کلمات را با کلمه یا عبارات جدید جایگزین کنید. این قابلیت می تواند به حد زیادی در نوشتن مقاله یا نگارش و تالیف پایان نامه، تحقیق و … به شما کمک کند.

اگر تنها قصد پیدا کردن محل واژه بخصوصی در متن را دارید بایستی از امکان Find در ورد استفاده کنید. با این کار می توانید کلمه مدنظرتان را در کل متن پیدا کرده و هر یک از آن ها که خواستید را به صورت دستی تغییر دهید.

با این وجود امکان جایگزین کردن متن در ورد نیز وجود دارد. شما می توانید با استفاده از قابلیت Replace به سادگی کلمات یا عبارات را پیدا کرده و به صورت یکجا یا تکی آن عبارات را با کلمات و عباراتی دیگر جایگزین کنید.

مراحل جایگزین کردن متن در ورد

جهت استفاده از قابلیت Replace برای جایگزین کردن متن در ورد مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • ابتدا سند ورد خود که قبلا آن را تدوین کرده و اکنون نیاز به ویرایش یک کلمه و یا عبارت خاصی در آن را دارید را باز کنید.
  • ابتدا فایل وردی که قصد جایگزین کردن کلمات در آن را دارید باز کنید.
  • از منوی بالای برنامه به منوی Home بروید. (در حالت پیش فرض این منو فعال می باشد)
  • به کادر گروه Editing مراجعه کنید و از این بخش گزینه Replace را انتخاب کنید.
مراحل جایگزین کردن متن در ورد
از سربرگ Editing که در منوی Home قرار گرفته است گزینه Replace را مطابق تصویر انتخاب کنید.
  • کادر جدیدی با نام Find and Replace برایتان باز می شود.
مراحل جایگزین کردن متن در ورد
کادر بازشو جایگزین کردن متن در ورد
  • در فیلد Find what کلمه و یا عبارتی که قصد دارید به برنامه ورد معرفی کنید تا آن را پیدا کند را تایپ کنید. (فلش سبز رنگ اول)
  • در فیلد Replace With کلمه و یا عبارتی که می خواهید با کلمه فعلی جایگزین را تایپ نمایید. (فلش سبز رنگ دوم)
  • در صورتیکه بخواهید کلمات را به صورت تکی پیدا کرده و تغییر دهید پس از یافتن کلمه دکمه Replace را انتخاب کنید. در غیر اینصورت اگر می خواهید برنامه تمام کلمات معرفی شده را به صورت یکجا با کلمه جدید جایگزین کند دکمه Replace All را انتخاب کنید.

با انجام همین چند مرحله ساده خواهید دید که عبارات قبلی با عبارات جدید جایگزین می شود و دیگر نیازی به این ندارید که کل متن را از ابتدا خوانده و در محل های مورد نظر تغییرات را اعمال کنید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *