دانشگاه فرهنگیان

معرفی رشته دبیری زبان انگلیسی دانشگاه فرهنگیان

رشته دبیری زبان دانشگاه فرهنگیان دقیقا چه رشته ایست و چه تفاوت‌ها و برتری هایی نسبت به سایر رشته های زبان انگلیسی دارد؟

این رشته یه رشته ی انسانی مورد نیاز برای وزارت آموزش و پرورش در رشته ی تدریس زبان انگلیسیه.

دانشجویان این رشته، همانند رشته های دیگر دبیری، متعهد به خدمت در آموزش و پرورش خواهند بود. این دانشجویان که به آن ها دانشجومعلم گفته می شود، در استخدام رسمی وزارت آموزش و پرورش هستند.
این رشته، هم اکنون در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اخذ شهریه تدریس می شود که رابطهٔ استخدامی بین دانشجویان آن در دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد.

دروس و سرفصل های رشتهٔ تربیت دبیر زبان انگلیسی، بسیار شبیه به دروس دورهٔ کارشناسی رشتهٔ آموزش زبان انگلیسی هستند؛ با این تفاوت که واحدهایی دربارهٔ علوم تربیتی و روان شناسی (به ویژه روان شناسی رشد و روان شناسی تربیتی) و همچنین مدیریت آموزشی به دانشجویان این رشته تدریس می شوند. به غیر از این، در دروس عمومی، تفاوت های جزئی بین دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین بین پردیس های مختلف دانشگاه فرهنگیان، وجود دارد. بین دروس این رشته و رشتهٔ زبان و ادبیات انگلیسی و رشتهٔ مترجمی زبان انگلیسی نیز شباهت و اشتراکات بسیاری وجود دارد.

در گذشته، پیش از تأسیس دانشگاه فرهنگیان، این رشته در مراکز تربیت معلم تنها دارای دورهٔ کاردانی (فوق دیپلم) بود، اما در حال حاضر، در دانشگاه فرهنگیان، فقط در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته آموزش داده میشود

شرایط پذیرش دبیری زبان دانشگاه فرهنگیان

دبیری زبان دانشگاه فرهنگیان یک رشته متمرکزاست و گزینش دانشجو شرایط متفاوتی داره .
اولا داوطلب باید تراز ۶۵۰۰ تا ۹۰۰۰ رو در گروه آزمایشی زبان های خارجی کسب کنه ، در این صورت مجاز به انتخاب رشته در رشته ی تربیت دبیر دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی می شود. پس از انتخاب رشته داوطلب برای مصاحبه دعوت میشود . نام پذیرفته شدگان نهایی این مراحل به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور فرستاده میشود و پذیرفته شدگان نهایی بر اساس نمره و رتبه در آزمون انتخاب میشوند.

شرایط لازم برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان

۱- برای ورود به دانشگاه فرهنگیان دارا بودن حکم کارگزینی رسمی یا پیمانی آموزش و پرورش در زمان ثبت نام در آزمون (مشروط به تدوام اشتغال در آموزش و پرورش) الزامی خواهد بود.

۲- دریافت فرم معلم مبنی بر موافقت کتبی با ادامه تحصیل شاغلین رسمی و پیمانی از اداره آموزش و پرورش محل خدمت براساس شرایط مندرج در دستورالعمل مربوط (داوطلبان می توانند برای دریافت فرم معلم به کارگزینی اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود مراجعه نمایند).توجه داشته باشید که عدم ارائه فرم معلم توسط محل خدمت به منظور نداشتن شرایط ثبت نام در آزمون می باشد.

۳- داوطلبان نباید در زمان ثبت نام، شروع به تحصیل و حین تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی اشتغال به تحصیل در هر یک از دوره های کاردانی و بالاتر ( از جمله پیوسته و یا ناپیوسته) را داشته باشند.

۴- داوطلبان در صورت دارا بودن مدرک کارشناسی و بالاتر مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نمی باشند.

۵- قبولی داوطلبان به تعداد پذیرفته شدگان در هر یک از کدرشته محل های مربوط به ویژه فرهنگیان نیز بستگی خواهد داشت.یعنی اگر تعداد پذیرفته شدگان به حدنصاب لازم (حداقل ۱۵ نفر) نرسد قبولی داوطلبان لغو خواهد شد.

۶- پردیس های دانشگاه فرهنگیان مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران محل در نظر گرفته شده برای تحصیل پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی ویژه شاغلین رسمی و پیمانی می باشد.

۷- سایر داوطلبان اعم از معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی قراردادی، آزاد و … مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نخواهند بود و کلیه رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان در همه گروه های آزمایشی، مخصوص شاغلین رسمی و پیمانی آموزش و پرورش می باشد.

۸- شاغلین رسمی و پیمانی مجاز به انتخاب کدرشته محل های مربوط به کارشناسی پیوسته دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نمی باشند.

دانشگاه فرهنگیان دانشگاهی است که داوطلبینی که در آن تحصیل می نمایند پس از زمان فارغ التحصیلی قادر خواهند بود در آموزش و پرورش استخدام شوند البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که تحصیل در دانشگاه فرهنگیان تضمینی برا استخدام در آموزش پرورش می باشد.

دانشگاه فرهنگیان هر ساله در مقاطع کارشناسی پیوسته ، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد به صورت نیمه متمرکز از طریق کنکور سراسری ، پس از قبولی متقاضیان در مصاحبه اقدام به پذیرش دانشجو می نماید.

هر ساله شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری اعلام می شود اما ما به تمامی کسانی که علاقه دارند در دانشگاه های فرهنگیان تحصیل نمایند همیشه اخبار این دانشگاه را از طریق سایت دانشگاه فرهنگیان را دنبال کنند چرا که سایت دانشگاه فرهنگیان همیشه آخرین اخبار و مهم ترین خبر های حواشی دانشگاه فرهنگیان را در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

 

درباره نویسنده: رضا قاسمی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *