دریافت DOI مقالات

نحوه دریافت DOI مقالات تخصصی، از ژورنال های معتبر علمی چگونه است؟

DOI یا شناسه اشیاء دیجیتالی مخفف عبارت Digital Object Identifier می باشد. افرادی که در حال گذراندن دوره تحصیلات تکمیلی می باشند و یا اینکه مقالات تخصصی در رشته های مختلف را دنبال می کنند قطعا با این اصطلاح آشنایی دارند. در این مقاله قصد داریم تا به شما کد DOI را معرفی کرده و نحوه دریافت DOI مقالات را آموزش دهیم تا از این طریق بتوانید به سادگی شناسه DOI مقالات را بدست آورده و مقاله مورد نظرتان را دریافت کنید.

DOI (شناسه اشیاء دیجیتالی) چیست؟

DOI یک کد اختصاصی می باشد که به آثار منتشر شده در اینترنت ارائه می شود. این کد یکتا مختص مقالات علمی نیست و هر منبعی از جمله ویدئو نیز می تواند شناسه دیجیتال مختص خود را داشته باشد.

اما آنچه بیشتر مورد استفاده افراد و نهادها قرار گرفته است استفاده از کدهای DOI برای مقالات تخصصی در ژورنال های مختلف علمی است. DOI مقالات مجموعه ای از اعداد، حروف و برخی از علامت ها است که در مجموع این کاراکترها یک کد یونیک و منحصر بفرد را تشکیل می دهند.

Digital Object Identifier  برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ توسط شرکتی با همین عنوان مورد استفاده قرار گرفت اما در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰۰ انتشارات مهم، تمامی محتوای دیجیتال خود را با استفاده از این شناسه منتشر می کنند.

دریافت DOI مقالات
DOI راهی برای دستیابی سریع و مستقیم به یک مقاله از یک نویسنده خاص می باشد.

 نمونه ای از شناسه DOI

شاخص DOI متشکل از بخش های مختلفی می باشد. برای مثال بخشی از اطلاعات آن مربوط به نام انتشارات مربوطه می باشد. برخی دیگر از اطلاعات شامل کد سند، نام نویسنده، سال انتشار و … است. این اطلاعات با استفاده از کاراکترهای جدا کننده همچون / از یکدیگر جدا می شوند.

قابل ذکر است که کد سند یا همان DOI توسط ناشر تعیین می شود و ناشران مختلف هر یک می توانند استانداردی برای شناسه دیجیتال مقالات خودشان تعیین کنند.در زیر چند نمونه از DOI های مربوط به مقالات ژورنال های معتبر را ارائه داده ایم:

  •  ۱۰٫۱۰۰۲/adma.200600527
  •  ۱۰٫۱۰۳۸/ng.130
  •  ۱۰٫۱۱۰۳/PhysRevLett.98.013901
دریافت DOI مقالات
نمونه DOI

اهمیت دریافت DOI مقالات

سوال مهم این است که ما به عنوان خواننده و محقق چه نیازی به دریافت DOI مقالات داریم؟ در صورتیکه می توانیم با استفاده از نام مقاله به آن دسترسی پیدا کنیم چرا باید از DOI مطلع باشیم؟

مهم ترین دلیل این مسئله این است که ممکن است مولف پس از مدتی بسته به توجیهات خاص خود تصمیم به تغییر عنوان مقاله بگیرد. دراین صورت اگر شما تنها نام مقاله را بدانید ممکن است نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

از طرفی استفاده از DOI مقاله جهت رفرنس دهی به شما کمک می کند که خوانندگان مقاله شما بتوانند به راحتی به رفرنس های ارائه شده دسترسی پیدا کنند و مقاله شما تا حد ممکن برایشان مفید واقع شود.

دریافت DOI مقالات
اکثر ژورنال های معتبر از جمله ساینس دایرکت اطلاعات مقاله از جمله DOI را در ابتدای مقاله ذکر می کنند.

نقش DOI در ارتقای کیفی پژوهشگران

محققان در نوشتن یک مقاله جدید قطعا از تجارب سایر افراد در این زمینه استفاده می کنند. هر اطلاعاتی که یک محقق در نتیجه استفاده از مقاله دیگری بدست آورده باشد با رفرنس دهی ذکر می شود.

زمانی که DOI به مقاله اختصاص داده شود سایر محققین راحت تر می توانند در مقاله خود به مقاله شما رفرنس دهند. در صورتی که فردی از نوشته دیگری استفاده کند اما رفرنس نداشته باشد سرقت ادبی مقالات صورت می گیرد که نوعی تخلف بوده و مقاله محقق خاطی ریجکت خواهد شد.

محقق می تواند DOI مقاله را خود ایجاد کند و از این طریق زمانی که مقاله ای تحت چاپ و in press است می توان از DOI مقاله برای رفرنس دهی در سایر مقالات استفاده کرد.

نحوه دریافت DOI مقالات

تمامی ژورنال های علمی بخشی از صفحه مقالات را به ارائه اطلاعات کتابشناختی اختصاص می دهند. ژورنال های معروف از جمله Sciencedirect و Springer در این بخش کد DOI مقاله را نیز ارائه می کنند.

شما می توانید برای دریافت DOI مقالات از طریق رفرنس سایر مقالات مرتبط، سایت رسمی نویسنده مقاله و یا بخش اطلاعات اولیه مقالات مراجعه کنید. همگی ژورنال ها کد شناسه دیجیتال مقالات را با نام DOI ارائه می دهند.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *