آموزش تصویری انواع روش های رسم جدول در ورد

نرم افزار ورد مهم ترین و برترین ابزار ایجاد و تغییر اسناد متنی می باشد. در این مطلب طبق روال آموزش های قبلی قصد داریم تا روش های رسم جدول در ورد را به صورت تصویری به شما آموزش دهیم.

قابلیت رسم جداول در word

هرفایل متنی برای نظام مند شدن و مرتب بودن از یک سری اصول تبعیت می کند. برای مثال فصل بندی و بخش بندی کردن محتوا یکی از قواعد مهم در نوشته ها از جمله کتاب و مقالات است. در مطالب قبلی آموزش های مختلفی از قبیل نحوه فهرست بندی کردن مطالب در ورد را آموزش دادیم.

جدول بندی نیز یکی از مهم ترین اصول در نوشته است که برای دسته بندی کردن و نمایش خلاصه شده از اطلاعات استفاده می شود. نرم افزار ویرایش متن word روش های مختلفی را برای جدول بندی ارائه داده است و ما در ادامه تمام این روش ها را به ترتیب و به صورت تصویری به شما آموزش می دهیم.

روش های رسم جدول در ورد

برای رسم جدول در نرم افزار مایکروسافت ورد چهار روش وجود دارد. برای شروع لازم است برنامه ورد را باز کرده و مکان نما را به محلی که قصد دارید در آن قسمت جدولی را ایجاد کنید منتقل نمائید. سپس از منوی بالای صفحه سربرگ Insert را انتخاب کنید.

با انتخاب سربرگ Insert امکانات مربوط به این منو به شما نمایش داده می شود و شما باید از این میان گزینه Table را پیدا کنید. در قسمت پایینی Table یک فلش کوچک وجود دارد. بر روی این فلش کلیک کنید تا کادر گزینه های آن باز شود.

اولین روش و سریع ترین روش برای رسم جدول در ورد این است که از مکعب های قرار گرفته تعداد سطرها و ستون های مدنظرتان را انتخاب کنید تا جدول متناظر با آن ساخته شود. این کار توسط حرکت دادن فلش ماوس بر روی مکعب های موجود در این کادر صورت می گیرد.

رسم جدول در ورد
برای رسم جدول کافیست تعداد سطرها و ستون های مورد نظرتان را با حرکت موس به رنگ زرد درآورید.

رسم جدول در ورد با گزینه Insert Table

با انتخاب فلش زیر گزینه Table چند گزینه مختلف را می بینید که یکی از آن ها Insert Table می باشد. این گزینه را انتخاب کنید. پنجره کوچکی برایتان باز می شود که می توانید از بخش Table Size تعداد سطرها و ستون های جدول را تعیین کنید.

رسم جدول در ورد
گزینه علامت زده شده در تصویر را انتخاب کنید.

بخش AutoFit Behavior تعیین کننده نحوه قرار گرفتن محتوا در داخل سلول های جدول است. برای مثال گزینه  Fixed Column width برای تعیین میزان پهنای ستون‌های جدول با توجه به عددی که شما تعیین می کنید می باشد. گزینه‌ AutoFit to contents  نیز پهنای ستون با متن را با هم برابر می کند. با انتخاب گزینه AutoFit to Window  پهنای جدول برابر با پهنای صفحه ورد می شود.

رسم جدول در ورد با گزینه Draw Table

با انتخاب گزینه Draw Table مکان‌نما به یک مداد تبدیل می‌شود و توسط این مداد و دراگ کردن در مکان مورد نظر در صفحه ورد، می توانید اقدام به کشیدن جدول به صورت دستی نمائید.

برای اضافه کردن سطرها و ستون های جدید تنها کافیست مداد را در محل سطر یا ستون مورد نظرتان درگ دراپ کنید. همچنین اگر قصد حذف سطر یا ستونی را داشتید کافی است در منوی Table Tools، Layout را انتخاب نمایید و برای پاک کردن خطوط ازپاکن یا همان Eraser استفاده کنید.

رسم جدول در ورد با گزینه جداول آماده

رسم جدول در ورد
برای رسم جدول کافیست تعداد سطرها و ستون های مورد نظرتان را با حرکت موس به رنگ زرد درآورید.

برنامه ورد تعدادی جدول آماده را در خود دارد که شما می توانید در مواقع نیاز از این موارد نیز استفاده کنید. جهت دسترسی به انواع فرم های جداول آماده ورد گزینه Quick Tables (جداول آماده) را انتخاب کنید و از کادر باز شده جدول مورد نظر خود را یافته و در مکان انتخاب شده در صفحه ورد وارد نمایید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *