زندگی در آلمان

شرایط زندگی در آلمان به چه صورت است؟

زندگی در آلمان برای خیلی از افراد یک رویا محسوب می‌شود. علت این امر آن است که آلمان شرایط رفاهی و اقتصادی مناسبی را برای مردمش فراهم آورده است. همین شرایط در کنار خدمات متعددی از جمله تحصیل رایگان در آلمان باعث شده است افراد زیادی به سوی مهاجرت به آلمان جذب شوند.

اما نکته‌ای که پیش از تصمیم برای مهاجرت به آلمان باید مدنظر قرار گیرد، اطلاع یافتن از شرایط زندگی در آلمان است. در این مطلب به بررسی شرایط و اطلاعات مختلفی که برای مهاجرت و دریافت اقامت آلمان ضروری هستند، می‌پردازیم. با ادامه‌ی مقاله همراه باشید.

آشنایی کلی با کشور آلمان

آشنایی با شرایط زندگی در کشور آلمان
آشنایی با شرایط زندگی در کشور آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای غرب اروپا است که مساحت آن نزدیک به یک سوم ایران است. آب و هوای آلمان تقریبا معتدل است. دمای هوا در بهار و پاییز بسیار دلپذیر بوده و در فصل تابستان نیز در اکثر شهرها انتظار دمای بیش از ۲۷ درجه نمی‌رود. اما زمستان‌ها در این کشور واقعا سرد بوده و ممکن است دمای هوا تا منفی ۲ درجه‌ی سانتی‌گراد نیز کاهش یابد.

جمعیت آلمان در سال ۲۰۲۰ چیزی نزدیک به ۸۴ میلیون است. پرجمعیت‌ترین شهر برای زندگی در آلمان ، برلین پایتخت آن است که نزدیک به ۴ میلیون نفر سکنه دارد. کم‌جمعیت‌ترین شهر آلمان نیز سالتزگیتر نام دارد که حدود ۱۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است.

نکته‌ی بسیار مهمی که درباره‌ی مردم آلمان وجود دارد، دقیق بودن آن‌هاست. مواردی مثل به موقع بودن در قرارها، برنامه‌ریزی داشتن برای کارها و موارد دیگری از این دست، آلمانی‌ها را به انسان‌هایی بسیار منظم تبدیل کرده است.

وضعیت اقتصادی برای زندگی در آلمان

وضعیت اقتصادی برای زندگی در آلمان
وضعیت اقتصادی برای زندگی در آلمان

از جمله مزایای زندگی در آلمان می‌توان به پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور اشاره نمود. به همین علت شرایط کار در آلمان برای افرادی که از تخصص و دانش بالایی بهره ببرند بسیار مناسب است. همچنین باید توجه داشته باشید که در آلمان باتوجه به سطح درآمدی که افراد دارند چیزی بین ۱۴ تا ۴۲ درصد مالیات پرداخت می‌کنند.

افرادی که به دنبال دریافت ویزای کار آلمان هستند، بدانند که برای راحتی بیشتر در یافتن کار باید حتما زبان آلمانی بلد باشند. زیرا شما برای ارتباط با کارفرمایان و عقد قرارداد تنها زبان آلمانی به کمک‌تان می‌آید.

سایر نکات درباره زندگی در کشور آلمان

زندگی در آلمان قطعا آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد. با اینکه شرایط زندگی در این کشور در سال‌های ابتدایی برای مهاجران بسیار سخت است، اما پس از آنکه به یک ثبات مالی و شغلی برسید قطعا طعم راحتی را خواهید چشید.

کشور آلمان جزو معدود کشورهایی است که در اتحادیه اروپا امکان تحصیل رایگان را برای تمام دانشجویان فراهم کرده است. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در شهری مثل لایپزیگ یا درسدن بسیار پایین است. که این هزینه‌ها با ۲۰ ساعت اجازه‌ی کار در هفته‌ای که دانشجویان دارند، قابل پوشش است.

کشور آلمان از تنوع غذایی بالایی نیز برخوردار است. در این کشور انواع سوسیس، پنیر، گوشت‌ها، دسرها و… یافت می‌شوند که هر ذائقه‌ای را راضی می‌کنند.

مزایا و معایب زندگی در آلمان

مزایا

  • حمل و نقل آسان با مترو، قطار و اتوبوس
  • کشوری پر از مناظر و مکان‌های دیدنی
  • خدمات درمانی تقریبا کم‌هزینه
  • تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی

معایب

  • غریبه‌ها به خصوص خارجی‌ها را دیر میان خود می‌پذیرند
  • آلمانی‌ها انسان‌هایی خون‌سرد و بسیار رک هستند
  • حضور نئونازی‌ها و ایجاد دردسر در شب‌ها به خصوص در قسمت‌های شرقی آلمان
  • هزینه‌های بالای زندگی در شهرهای بزرگ

جمع‌بندی

کشور آلمان قطعا مقصدی فوق‌العاده برای هر هدفی که شما دارید محسوب می‌شود. اهدافی مانند اخذ ویزای تحصیلی آلمان، جستجوی کار در آلمان و… از جمله اهدافی هستند که افراد مختلف آن‌ها را دنبال می‌کنند. شما نیز با مطالعه و در نظر گرفتن شرایط تخصصی و دانشی که دارید می‌توانید برای مهاجرت به آلمان اقدام نمایید. همچنین دریافت مشاوره از افراد آگاه در خصوص زندگی در آلمان را فراموش نکنید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *