کنکور زبان

شرایط کنکور زبان که باید بدانید!!

زبان یکی از رشته های پرطرفداری است که به علت شناور بودن این رشته، در کنکور تخصصی آن داوطلبان بسیاری شرکت می‌کنند. بعضی از داوطلبان کنکور رشته‌های اصلی تجربی، ریاضی و انسانی، صرفا برای محک زدن شانس خودشان در این کنکور شرکت می‌کنند، اما تعداد دیگری از داوطلبان هستند که به‌خاطر علاقه در این کنکور ثبت نام کرده و بیش‌ترین تلاش خود را در برای موفقیت به‌کار می‌گیرند.

شرایط شرکت در کنکور زبان

شرکت در کنکور زبان شرایط بسیار ساده‌ای دارد که توجه به آن‌ها ضروری است. مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی یا داشتن مدرک کاردانی از جمله‌ی این شرایط است که در کنار داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است.

در دفترچه‌ی عمومی کنکور زبان ۱۰۰ سوال چهارگزینه‌ای وجود دارد و مطابق تمام کنکورهای کشور، هر سوال اشتباه، نمره منفی برای داوطلب کنکور در پی خواهد داشت. شما ۷۵ دقیقه برای پاسخ‌گویی به این سوالات زمان دارید و بعد از آن هم باید سراغ ۷۰ سوال از دفترچه اختصاصی کنکور زبان بروید. برای این سوالات هم یک زمان ۷۰ دقیقه‌ای تخصیص داده شده است. بودجه‌بندی سوالات اختصاصی زبان را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید که معمولا در تمامی آزمون‌های کنکور زبان رعایت شده است:

  • واژگان – ۱۵ سوال
  • ریدینگ – ۲۰ سوال
  • گرامر – ۱۰ سوال
  • کاربردهای زبان – ۱۰ سوال
  • کلوز تست – ۱۰ تست
  • ترتیب کلمات – ۵ سوال

شما هرچه قدر که دروس تخصصی کنکور زبان را جدی‌تر بگیرید، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد. این دروس ضریب بیشتری دارند و می‌توانید با اختصاص یک زمان مناسب و برخورداری از آموزش‌های آنلاین کنکور زبان، به مهارت لازم در این زمینه دست پیدا کنید.

شرایط شرکت در کنکور زبان
شرایط شرکت در کنکور زبان

آشنایی با آینده‌ی شغلی این رشته

از لحاظ بازار کار و استخدام در آینده، در ساده‌ترین حالت ممکن می‌توانید گفت که فارغ‌التحصیلان این رشته در یک آموزشگاه استخدام شده و حتی می‌توانند در دوران دانشجویی به تدریس یا ترجمه مشغول شوند. این افراد در صورت ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری، می‌توانند در دارالترجمه‌های بین المللی، وزارت امور خارجه یا به عنوان استاد دانشگاه مشغول به‌کار شده و قله‌های بعدی موفقیت را فتح کنند. استخدام در بانک‌ها، کار آژانس‌های هواپیمایی، فعالیت‌ به‌عنوان مهماندار هواپیما، ورود در انواع عرصه‌های تجاری، تدریس زبان و غیره از جمله فعالیت‌هایی است که دانشجویان این رشته در آینده می‌توانند به‌سراغشان رفته و از مهارت خودشان بیشترین استفاده را ببرند.

آشنایی با آینده‌ی شغلی این رشته
آشنایی با آینده‌ی شغلی این رشته

عدم وجود منابع رسمی

متاسفانه می‌توان گفت که در کنکور زبان منبع مشخصی وجود ندارد و هرساله تغییرات زیادی در طراحی سوالات ایجاد می‌شود. برای موفقیت در کنکور حتما باید نسبتا در حد متوسط با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید. بنابراین لازم است که حوزه‌ی اطلاعاتی خود را در تمامی قسمت های زبان انگلیسی همچون واژگان، گرامر، درک مطلب و غیره گسترش دهید و زمینه‌سازی خوبی را برای موفقیت خود فراهم سازید. رعایت این اصول شاید صرفا برای موفقیت در کنکور زمان مدنظر نباشد، اما یقینا در آینده تحصیلی شما که در دانشگاه سپری می‌شود، اثرگذار خواهد بود و شما در مسیر راحت‌تری به‌سمت اخذ مدارک بین‌المللی پیش خواهید رفت.

روش‌های جدید یادگیری برای قبولی در کنکور

شما می‌توانید از روش های جدید یادگیری مانند دوره‌های آموزش آنلاین زبان که توسط اساتید خبره تدریس می‌شود و در سایت‌های معتبر وجود دارند استفاده کنید. با اعتماد به این مراجع می‌توانید دامنه‌ی‌ لغات و واژگان خود را گسترش داده و اثرات شگفت‌انگیز آن را در نتیجه‌ی قبولی خود در کنکور مشاهده کنید.

نتیجه‌گیری

موفقیت در کنکور زبان به‌عوامل زیادی بستگی دارد. با گسترش شیوه‌های آموزشی و مفهومی‌تر شدن سوالات، دیگر اتکا به منابعی که چندین سال از انتشار آن‌ها می‌گذرد، جوابگو نخواهد بود. باتوجه به مفهومی‌ شدن سوالات کنکور زبان، منابع کنکور هم دست‌خوش تغییر می‌شوند و نمی‌توان صرفا به منابع فیزیکی همچون کتاب و جزوه اتکا کرد. بهترین شیوه‌ی آموزش و برخورداری از فرصت آموزشی، استفاده از آموزش آنلاین کنکور زبان است.

درباره نویسنده: فهیمه محمدباقری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *