آموزش مراحل فارسی کردن اعداد در ورد

آموزش نحوه فارسی کردن اعداد در ورد

انگلیسی بودن اعداد در ورد و سایر برنامه های مجموعه آفیس، یکی از مشکلاتی است که افراد با آن سرکار دارند. این امکان در برنامه word وجود دارد که بتوانید اعداد را متناسب با زبانی که در حال نوشتنش هستید درج کنید. در این مطلب به شما نحوه فارسی کردن اعداد در ورد را آموزش می دهیم.

اهمیت زبان اعداد

متناقض بودن زبان متن و اعداد موجود در آن در نوشته جالب به نظر نمی رسد. این موضوع بخصوص در متون رسمی از جمله نوشتن مقاله و پایان نامه یک ایراد محسوب می شود. البته متون رسمی نیازمند رعایت چهارچوب های دیگری از جمله رعایت نیم فاصله گذاری ها نیز می باشند.

گاهی ممکن است بخواهید از هر دونوع اعداد انگلیسی و فارسی در درون یک فایل ورد استفاده کنید اما این امکان را نداشته باشید. با استفاده از تنظیماتی که در برنامه فوق العاده قدرتمند word قرار گرفته است امکان فارسی کردن اعداد در ورد بوجود می آید. برای فارسی کردن اعداد در ورد کافیست مراحلی که در ادامه توضیح می دهیم را طی کنید.

نحوه فارسی کردن اعداد در ورد

نحوه فارسی کردن اعداد در ورد بسیار ساده است و با طی کردن چند مرحله ساده شما می توانید تنظیمی انجام دهید تا برای همیشه امکان تایپ اعداد به زبان فارسی برایتان محیا شود. برای این کار کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

مراحل فارسی کردن اعداد در ورد

  1. برنامه Word را باز کنید.
  2. منوی File را انتخاب کنید.
  3. از لیست باز شده گزینه Word Options را انتخاب کنید تا پنجره مربوطه نمایش داده شود.
  4. در پنجره Word Options به بخش Advanced مراجعه کنید.
  5. در این بخش قسمت Show Document Content را پیدا کنید و به دنبال عبارت Numeral بگردید.
  6. مقدار این بخش را به Context تغییر دهید.

انتخاب گزینه Context از بین گزینه های موجود باعث می شود تا اعداد در نوشته های شما با همان زبانی که تایپ کرده اید نشان داده شوند. برای مثال اگر متن شما فارسی باشد اعداد نیز فارسی نوشته می شوند و اگر متن انگلیسی باشد اعداد لاتین خواهند بود.

مراحل فارسی کردن اعداد در ورد
نمونه خروجی word با انتخاب گزینه context

مراحلی که توضیح دادیم برای آفیس ۲۰۰۷ و پس از آن قابل استفاده می باشد. اما در صورتیکه از ورژن قدیمی تر آفیس از جمله آفیس ۲۰۰۳ استفاده می کنید بایستی از منوی Tools به قسمت Options بروید.

سپس بر روی زبانه Complex Scripts کلیک نمایید و پس از آن در قسمت General و از کادر کشویی روبروی عبارت Numeral ، گزینه Context را انتخاب کنید.

انتخاب های موجود در بخش Numeral

با باز کردن لیست بازشونده Numeral خواهید دید که ۴ گزینه Arabic، Hindi، Context و System برای انتخاب شما وجود دارد.

در صورت انتخاب گزینه Hindi برنامه ورد بدون در نظر گرفتن زبانی که در حال تایپ آن هستید اعداد را تماما به صورت فارسی درج میکند. برعکس در صورتیکه گزینه Arabic را انتخاب کنید اعداد همواره انگلیسی خواهند بود.

گزینه Context باعث می شود که اعداد متن در داخل متون فارسی به صورت فارسی و در داخل متون لاتین به صورت لاتین درج شوند.

گزینه System نیز تقریبا مشابه گزینه Context است. در این مورد برنامه ورد از تنظیمات ویندوز سیستم تبعیت می‌کند. در حالتی که علامت زبان که در بخش taskbar و در کنار ساعت سیستم نمایش داده می شود فارسی باشد اعداد فارسی بوده و در صورت انگلیسی بودن انگلیسی نوشته می شوند.

فارسی کردن شماره صفحه‌ و فهرست صفحات در word

با وجود تغییر دادن تنظیماتی که در بخش قبلی ذکر کردیم، امکان دارد که شما همچنان در بخش شماره صفحه ها و شماره فصل ها مشکل داشته باشید.

برای اینکه بتوانید زبان شماره صفحه را تغییر دهید ابتدا شماره صفحه را انتخاب کنید. با دو بار کلیک کردن بر روی شماره صفحه حالت ویرایشی آن فعال می شود. سپس شماره صفحه را انتخاب کرده و از تب Home به بخش Paragraph مراجعه کنید و جهت پاراگراف را روی راست به چپ تنظیم کنید.

برای فارسی کردن شماره صفحه‌ها در فهرست مطالب نیز بایستی وارد بخش Page Setup شوید. با ورود به این بخش بایستی در تب Layout، گزینه Section Direction را روی راست به چپ قرار دهید. در قسمت پایین صفحه، Apply Changes to را روی Whole Document بگذارید و Ok کنید.

حالا نشانگر را روی قسمتی از فهرست مطالب قرار دهید، راست کلیک کنید، update field را بزنید، در پنجره‌ای که باز می‌شود، update page numbers only را انتخاب و Ok‌ کنید. اعداد موجود در فهرست مطالب فارسی خواهند شد.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *