موسیقی چطور در یادگیری زبان به ما کمک میکند؟

این روزها نسبت به گذشته، یادگیری زبان انگلیسی و یا یادگیری یک زبان دیگر همچون زبان فرانسه، آلمانی، روسی و.. اهمیت بیشت پیدا کرده است. خانواده ها برای فرزندان خود از سنین پایین برنامه ریزی می کنند.

دانش آموزان و دانشجویان هم نسبت به یادگیری زبان های خارجه رغبت بیشتری نسبت به گذشته دارند. البته که نیاز به فراگیری یک زبان خارجه به عنوان زبان دوم هم نسبت به گذشته افزایش یافته است.

برای یادگیری بهترین و سریع تر زبان خارجه روش ها و راه های زیادی پیشنهاد می شود. بسیاری از افرادی که این روش ها را ارائه می دهند، توجیحی هم برای روش خود دارد.
از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی و یا هر زبان خارجه دیگری استفاده از موسیقی است.

چرا موسیقی؟

مطالعات ثابت کرده است که آموزش زبان با شعر و موسیقی فوق العاده موثر بوده و برای تمام سنین هم کاربردی می باشد. در این نوشته اهمیت این موضوع را از زوایای مختلف بررسی می کنیم.

گوش دادن به موسیقی به فرد امکان می دهد تا به بهترین نحو لغات را یاد بگیرد، زیرا متن ترانه ها به طور کلی از عبارات غیررسمی و کلماتی تشکیل شده است که در زمان مطالعه یک زبان لزوماً آن ها در ذهن نمی مانند.

وقتی یک آهنگ و یا ترانه را دوست دارید، بارها آن را با لذت گوش می کنید و برایتان تکراری نمی شود. تمام متن ترانه را از حفظ می شوید و سالها بعد هم آن را به خاطر دارید. می توانید حتی خیلی دقیق تر از خواننده اصلی آن ترانه را بخوانید!
موسیقی و موزون بودن جملات و کلمات تاثیر فوق العاده ای بر ذهن و یادگیری ما دارند.

یکی از مهم ترین نکات در حین آموزش زبان انگلیسی با موسیقی، دقت کردن در حین گوش دادن است، در غیر این صورت مهارت های زبانی بهبود بخشیده نمی شوند.
داشتن اشتیاق به موسیقی می تواند کلید اصلی پیشرفت در مهارت های زبانی فرد باشد، فرقی نمی کند که این موزیک انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی و یا عربی باشد. نکته دیگر این است که موسیقی غذای روح انسان است و ذهن چیزی را در خود ذخیره می کند که به آن علاقه مند باشد تا بتواند آن را به درستی یاد بگیرد. در واقع آموزش زبان انگلیسی با موسیقی یکی از سریع ترین و موثر ترین روش ها برای یادگیری زبان می باشد.

برای یادگیری زبان انگلیسی باید به دنبال جذاب ترین و موثرترین راه ها باشیم. زیرا هیچ کسی خواستار آموزش زور و با اجبار نیست اما حقیقت این جاست که چرا موسیقی تاثیر بیشتری نسبت به کتاب بر آموزش زبان دارد .
محققین در امر آموزش با شواهد و مدارک علمی ثابت کرده اند که ذهن انسان در حالت گوش دادن به موسیقی، فعال تر و آماده یادگیری بیشتری است. این فعال بودن به این معنی است که ذهن کمترین اصطکاک و زحمت را برای به خاطر سپردن لغات و نکات گرامری انجام می دهد. در حالی که در یادگیری با کتاب و یا نشستن سرکلاس های زبان انگلیسی، احتمال حواس پرتی بسیار زیادی وجود دارد. جالب است بدانید که در روش فراگیری مطالب با استفاده از کتاب، ذهن تمایلی به یادگیری لغاتی که در کتاب است ندارد، به همین دلیل فرد مجبور است که برای این بخش آموزشی زبان، از روش هایی مانند کدینگ، جمله سازی و یا استفاده از جعبه لایتنر استفاده کند و زمان بسیاری را برای آن صرف کند. گوش دادن به یک موسیقی دل انگیز و مورد علاقه تان بر احساسات و عواطف شما تاثیر به سزایی می گذارد. از این طریق می توان به آماده سازی ذهن پرداخت و لغت های بسیار زیادی را از این طریق به حافظه بلند مدت انتقال داد. علاوه بر این، از طریق گوش دادن به جملات به صورت با دقت و با تکرار، می توان گرامر های سخت زبان را در ذهن قرار داد.

در مطالب دیگر حتما در این مورد بیشتر صحبت می کنیم و بهترین موسقی های هر زبان را که به یادگیری آن زبان کمک می کنند را معرفی می کنیم.

درباره نویسنده: رضا قاسمی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *