نحوه گذاشتن نیم فاصله در برنامه های مختلف

نحوه گذاشتن نیم فاصله در ورد و سایر برنامه های ویرایشی

باتوجه به اصول نگارشی موجود در زبان فارسی، نیاز به استفاده از نیم فاصله در بین برخی کلمات یا حروف داریم. این موضوع به ویژه در نوشتن پایان نامه ها یا نوشته های رسمی اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این مطلب قصد داریم تا به شما نحوه گذاشتن نیم فاصله در ورد و سایر برنامه های ویرایشی متن را آموزش دهیم.

اهمیت نیم فاصله ها در متن فارسی

نیم فاصله نوعی کاراکتر ویژه است که بر روی نمایشگر یا هنگام چاپ چیزی ثبت نکرده و تنها از اتصال حروف به یکدیگر جلوگیری می کند.

رعایت اصول نگارشی در جذابیت و خوانایی محتوا تاثیر زیادی دارد و در متون فارسی، رعایت فاصله بین حروف و کلمات بسیار مهم است.

بنابراین برای جذابیت و خوانایی محتوا و همچنین به حداقل رساندن اشتباهات خوانندگان بهتر است که اصول نگارشی از جمله نیم فاصله ها را رعایت کنید.

مثالی از نحوه گذاشتن نیم فاصله
تفاوت فاصله معمولی و نیم فاصله

موارد استفاده از نیم فاصله ها

نیم فاصله ها بین دو کلمه مستقل اعمال می شوند. اما اصولا کلماتی که با نیم فاصله از یکدیگر جدا می شوند از نظر منطقی یک کلمه واحد محسوب می شوند. در صورتیکه به جای نیم فاصله از فاصله معمولی استفاده کنید ممکن است مشکلاتی در متن ایجاد شود.

برای مثال در صورتیکه کلمه در انتهای خط قرار گیرد با قرار دادن فاصله بخش دوم کلمه به خط بعد منتقل می شود که این یک خطای نوشتاری است.

اهمیت گذاشتن نیم فاصله بخصوص در نوشتن مقاله و پایان نامه های دانشگاهی و همچنین نوشته ها و ترجمه های رسمی اهمیت زیادی دارد.

از جمله مواردی که لازم است از کاراکتر نیم فاصله یا همان فاصله مجازی استفاده کنید میتوان مثال های زیر را بیان کرد:

  • کلمه‌‌هایی که از دو یا چند جزء تشکیل شده‌اند همچون مرگ‌آسا، تک‌بخشی و رئیس‌جمهور
  • افعال مضارع همچون می‌خورد.
  • پسوند افعال از جمله برده‌ایم.
  • نشانه های جمع از جمله “ها” همچون خراسانی‌ها
  • حروف اضافه از جمله “ی” همچون برنامه‌ی
  • این و آن قبل از اسم  برای مثال؛ آن‌روز
نحوه گذاشتن نیم فاصله
رعایت اصول نیم فاصله گذاری در نوشته های دانشگاهی و رسمی بسیار اهمیت دارد.

نحوه گذاشتن نیم فاصله در برنامه های مختلف

در این بخش نحوه گذاشتن نیم فاصله در برنامه های مختلف مجموعه آفیس، که مهم ترین برنامه های ویرایشی هستند را آموزش می­دهیم.

  1. روش اول در نحوه گذاشتن نیم فاصله استفاده از کلید میانبر – + Ctrl در محیط  برنامه است. توجه کنید که برای این­کار نباید از کاراکتر – بخش ماشین حساب استفاده کنید و حتماً باید کاراکتر «-» در قسمت بالای صفحه کلید را بکار ببرید.
  2. روش دوم برای این کار نصب صفحه کلید استاندارد فارسی که با کیبورد معمولی سیستم فرق دارد می باشد. با نصب این برنامه می توانید با  کلید میانبرن Shift + Space نیم فاصله ایجاد کنید. مزیت این روش این است که نیم فاصله‌های ایجاد شده توسط این صفحه کلید، در تمامی محیط‌های نرم‌افزاری قابل استفاده است.
  3. با استفاده از کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+2 قادر خواهید بود بین اجزای متن نیم فاصله ایجاد کنید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *