ویزای تحیلی آلمان

چه اقداماتی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان لازم است؟

آلمان یکی از کشورهای صنعتی و جزو تعداد اندکی از کشورهای دنیا است که اجازه‌ی تحصیل رایگان را به دانشجویان کشورهای مختلف می‌دهد. اخذ ویزای تحصیلی آلمان و دریافت مدرک از این کشور به این دلیل مهم است که شما می‌توانید با هزینه‌ای کمتر نسبت به سایر کشورها در یک کشور باکیفیت به تحصیل بپردازید.

دریافت پذیرش و مهاجرت تحصیلی به آلمان رویای خیلی از افراد است که می‌تواند موفقیت در آینده را تضمین کند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از تصمیم گرفتن، مدنظر قرار دهید اطلاع یافتن از شرایط و حال و هوای کشور آلمان است.

پایتخت آلمان شهر برلین و شناخته شده‌ترین شهر آلمان پس از برلین، مونیخ می‌باشد. زبان رسمی کشور آلمان، آلمانی (Deutsch) است و واحد پول رایج این کشور، یورو می‌باشد. آلمان جزو کشورهای پیشرو در عرصه‌ی صنعت است و جزو کشورهای پولدار در اروپا محسوب می‌شود. کشور آلمان به دلیل آب و هوای مناسبی که دارد از طبیعت زیبایی بهره می‌برد که همین امر باعث شده گردشگران زیادی هرساله از آلمان دیدن کنند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان
اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای بررسی این موضوع باید فاکتورهای زیادی را مدنظر قرار داد. هر فرد باتوجه به شرایط مالی و دانشی که دارد ممکن است روش متفاوتی را برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان پیش بگیرد. نظام آموزشی آلمان به گونه‌ای است که حتی برای افراد غیرآلمانی و غیراروپایی نیز شرایط تحصیل رایگان را فراهم می‌کند.

چه شرایطی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیاز است؟

سن مناسب: هرچه افرادی که برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان اقدام می‌کنند پایین‌تر باشد، امتیاز بالاتری دارد. مثلا برای مقطع کارشناسی ارشد سنین زیر ۲۶ شانس مناسبی برای اخذ ویزای تحصیلی دارند.

معدل بالا: این مورد عدد مشخصی ندارد و بیشتر بستگی به دانشگاه و رشته‌ی مدنظرتان دارد. در برخی دانشگاه‌ها حداقل معدل ۱۳، ۱۵ و حتی اعداد دیگری می‌تواند باشد که این مورد را باید از سایت دانشگاه‌ها پیگیری کنید.

انگیزه نامه: برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید یک انگیزه نامه‌ی قوی به زبان آلمانی برای خود تنظیم کنید. در این نامه باید اشاره کنید که به چه علت رشته، محل تحصیل و کشور آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب نموده‌اید و چه اهداف و برنامه‌هایی دارید.

مدرک زبان: این مورد هم باز بستگی به دانشگاه و زبانی که با آن قصد ادامه تحصیل دارید، دارد. اگر قصد ادامه تحصیل با زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی آلمان را داشته باشید باید مدرک آیلتس یا تافل ارائه دهید. که نمره‌ی مورد قبول آن بستگی به دانشگاه دارد. حداقل ۹۰ برای تافل و ۶٫۵ برای آیلتس رایج است. اما اگر قصد ادامه تحصیل به زبان آلمانی را داشته باشید باید مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی را داشته باشید.

آموزش زبان آلمانی

تمکن مالی: شما باید به کشور آلمان تضمین دهید که حداقل برای سه ماه از پس هزینه‌های زندگی در آلمان برمی‌آیید. در حال حاضر این مقدار پول ۱۰۲۳۶ یورو است که باید وجود این پول را در یک حساب به نام خودتان اثبات کنید.

ویزای تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی

ویزای تحیل در آلمان برای مقطع کارشناسی
ویزای تحیل در آلمان برای مقطع کارشناسی

یکی از شروط مهم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان معدل است. که حداقل میزان آن ۱۵ می‌باشد و اخذ پذیرش برای معدل‌های پایین‌تر مشکل‌تر خواهد بود. تحصیلات لیسانس در آلمان چیزی حدود ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان هزینه‌ی زیادی ندارد و تنها به هزینه‌های اداری مربوط به ثبت‌نام و رفت‌وآمد محدود می‌شود.

اما تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی برای رشته‌های مختلف می‌تواند هزینه‌ای معادل حداقل ۱۰۰۰۰ یورو به صورت سالانه برای دانشجویان داشته باشد. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه‌ی ۱۰ ساعت کار نیمه‌وقت در هفته دارند که بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

برای تحصیل به زبان آلمانی حداقل مدرک B1 و برای تحصیل به زبان انگلیسی حداقل نمره ۶ مدرک آیلتس مورد نیاز است.

همچنین بخوانید: آیا زبان آلمانی سخته؟

ویزای تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد

 

امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی برای داوطلبان امکان‌پذیر است. افرادی که دارای مدرک کارشناسی هستند می‌توانند برای اخذ ویزای تحصیل در آلمان اقدام کنند.

دانشگاه‌های خصوصی در آلمان با توجه به رشته‌ی شما هزینه‌های متفاوتی دریافت می‌کنند که ممکن است از ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ یورو در سال متفاوت باشد. اما تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نیازی به پرداخت شهریه ندارد و فقط هزینه‌های بسیار پایینی برای ثبت‌نام دریافت می‌شود.

برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد یک پروژه‌ی نهایی باید تحویل دهید که همان پایان‌نامه‌ی شما محسوب می‌شود. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اجازه‌ی ۲۰ ساعت کار نیمه‌وقت در هفته دارند.

تحصیل دکترا در آلمان

ویزای تحصیلی آلمان برای دکترا
ویزای تحصیلی آلمان برای دکترا

یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های تحصیلی در آلمان که هرساله مورد اقبال و استقبال بسیاری از متقاضیان تحصیل در این مقطع قرار می‌گیرد، اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای دکترا است. برای تحصیل در این مقطع رزومه‌ی قوی مورد نیاز است. شروطی مانند مدرک زبان بالا، معدل حداقل ۱۷ و ارائه‌ی مقالات در مجله‌های معتبر بسیار مهم هستند.

در آلمان به دو صورت می‌توانید در مقطع دکترا تحصیل نمایید. فردی یا ساختاری. روش فردی به این صورت است که دانشجوی مقطع دکترا یک استاد دانشگاه را برمی‌گزیند (استاد باید شما را بپذیرد) تا بر پایان‌نامه‌‌ی وی نظارت داشته باشد. همچنین امکان نگارش پایان‌نامه با همکاری سایر محققین نیز وجود دارد که بستگی به تصمیم خود شما دارد. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا چیزی حدود ۳ الی ۵ سال می‌باشد.

روش دیگر ساختاری است که زیر نظر دانشگاه‌ها صورت می‌پذیرد که در آن فرد انتخاب چندانی نخواهد داشت و طبق تصمیمات دانشگاه به تحصیل می‌پردازد. این روش آن چنان مورد اقبال دانشجویان مقطع دکترا نمی‌باشد زیرا بسیار محدودکننده است.

کار پس از تحصیل در کشور آلمان

کار پس از تحصیل در آلمان
کار پس از تحصیل در آلمان

پس از طی شدن مدت تحصیل در کشور آلمان، حدود ۱۸ ماه به دانشجویان فرصت جستجو برای کار داده خواهد شد. افراد شانس این را دارند که با یافتن کاری مرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌شان ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمایند. پس از طی شدن زمانی حدود ۵ سال افراد می‌توانند برای اخذ اقامت دائم در کشور آلمان اقدام نمایند.

جمع‌بندی

روش‌های دیگری نیز برای مهاجرت و دریافت اقامت در آلمان وجود دارند که با مطالعه، تحقیق و درنظر گرفتن شرایط خود می‌توانید برای آن‌ها اقدام نمایید. اما هیچ روشی را بدون دریافت مشاوره از افراد آگاه در این زمینه پیش نگیرید چون تنها باعث ایجاد هزینه‌هایی می‌شود که در انتها شما را به هدف‌تان نمی‌رسانند.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *