ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان را چگونه دریافت کنیم؟

یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای جستجوی کار در جهان دریافت ویزای کار آلمان است. علت این امر اقتصاد قدرتمند آلمان است که امکان یافتن شغل مناسب را برای افراد فارغ‌التحصیل رشته‌های مختلف و با تخصص‌های متفاوت فراهم آورده است.

این کشور علیرغم اقتصاد برتری که دارد در سالیان اخیر با کمبود نیروی متخصص مواحه شده است. همین نکته موجب شده است تا کشور آلمان سیاست خود را بر جذب نیروهای متخصص از سایر کشورها قرار دهد.

ویزای کار آلمان چند مدل دارد؟

ویزای کار آلمان به دو صورت کارت آبی(Blue Card) و ویزای جویای کار(Job Seeker) برای افراد صادر می‌شود. تفاوت این دو ویزا به شرح زیر است:

ویزای کار آلمان : بلوکارت
ویزای کار آلمان : بلوکارت

Blue Card: این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که از طرف یک شرکت باسابقه در کشور آلمان پیشنهاد کار داشته باشند. برای رشته‌ها و مشاغل مختلف سفارت آلمان حداقل حقوقی را درنظر گرفته است که این پیشنهاد کاری باید آن ویژگی را داشته باشد. این مورد را باید باتوجه به تخصصتان بیابید. مدت زمان اعتبار این ویزا در حال حاضر ۱ سال است.

ویزای کار آلمان : جاب‌سیکر
ویزای کار آلمان : جاب‌سیکر

Job Seeker: در مقایسه با ویزای بلوکارت این ویزا کوتاه مدت بوده و ۶ ماهه می‌باشد. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا پس از ورود به خاک آلمان به جستجوی کار مرتبط با رشته‌ی تحصیلی خود بپردازید. این ویزا در مقایسه با بلوکارت شرایط ساده‌تری دارد اما به این معنی نیست که خیلی راحت امکان پذیر است و سختی‌های خاص خودش را دارد.

دریافت ویزای کار آلمان چه مدارک و شرایطی لازم دارد؟

یکی از حساسیت‌هایی که کشور آلمان در جذب نیروهای سایر کشورها دارد، جذب بهترین‌هاست. شما برای دریافت ویزای کار در آلمان باید بتوانید ثابت کنید که حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با شغلی که به دنبال دریافت ویزای آن در کشور آلمان هستید، دارید. اما برخی مشاغل نیز در آلمان هستند که با توجه به کمبود نیروی متخصص در آن‌ها سابقه کار در آن کمتر مورد توجه است.

شما باید به کشور آلمان تضمین بدهید که حداقل به مدت ۱۸۰ روز برای اقامت در خاک این کشور قادر به پرداخت هزینه‌های خود هستید.

برای اخذ ویزای کار آلمان باید مدرک تحصیلی‌تان مورد تایید کشور آلمان باشد. این ویزا به دارندگان مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد که در صورت تایید شدن این مدرک توسط کشور آلمان شانس اخذ ویزای کاری بسیار بالا خواهد رفت.

برای اخذ ویزای کاری در کشور آلمان یکی از مدارک مورد نیاز، مدرک زبان است. شما باید برای برقراری ارتباط در کشور آلمان و امضای قرارداد کاری دانشی حداقلی از زبان آلمانی داشته باشید.

چه مدارکی برای اخذ ویزای کار آلمان لازم است؟

پاسپورت دارای اعتبار، عکس پاسپورتی، ترجمه‌ی مدارک به زبان آلمانی که به تایید وزارت دادگستری رسیده باشد، گواهی سابقه کار، رزومه و برگه تمکن مالی از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار آلمان هستند.

همچنین شما برای اخذ ویزای کاری باید هزینه‌هایی مانند هزینه‌ی ترجمه مدارک، وقت مصاحبه در سفارت، تایید نمودن مدارک در سفارت و صادر شدن ویزا را بپردازید.

آیا با ویزای کاری می‌توان سایر اعضای خانواده را به آلمان برد؟

شما پس از اینکه موفق به یافتن کاری در کشور آلمان شدید و اقامت خود را دریافت نمودید قادر خواهید بود که اقدام به همراه کردن خانواده‌تان کنید.

چه مشاغلی در کشور آلمان مورد نیاز هستند؟

مشاغل مورد نیاز در کشور آلمان
مشاغل مورد نیاز در کشور آلمان

در کشور آلمان افرادی که در رشته‌های زیر تخصص و سابقه کار داشته باشند شانس مناسبی برای یافتن کار در آلمان خواهند داشت:

مهندسی کامپیوتر

مهندسی کشاورزی

مهندسی برق

مهندسی مواد

مهندسی پزشکی

مدیریت بازرگانی

مدیریت صنعتی

شیمی محض

پرستاری و…

غیر از این موارد می‌توانید با جستجو در سایت‌های زیر مشاغل مرتبط با تخصصتان را بیابید:

www.stepstone.de

www.jobvector.de

www.monster.de/en

www.indeed.de

www.xing.com

www.expatjobseeker.de

مشاغل مختلف در کشور آلمان دستمزدهای متفاوتی دارند. اما افرادی که به صورت تمام وقت کار می‌کنند، می‌توانند انتظار حداقل دستمزد ماهیانه‌ی ۱۵۰۰ یورویی را داشته باشند. این مورد به شغل مدنظر و کارفرما نیز مرتبط است و نمی‌توان به صورت قطعی درباره‌ی همه‌ی مشاغل نظر داد.

آیا از طریق تحصیل هم می‌توان برای مهاجرت به کشور آلمان اقدام کرد؟

شما در مقاطع مختلف تحصیلی با داشتن برخی شرایط قادر به اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان خواهید بود. این ویزا برای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد که هرکدام شرایط خود را دارند.

کارشناسی: برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان شما باید حداقل مدرک B1 زبان آلمانی را داشته باشید.

علاوه بر این معدل بالای دیپلم و پیش دانشگاهی نیز مدنظر قرار می‌گیرد. همچنین شما باید به کشور آلمان اثبات کنید که در یکی از دانشگاه‌های کشور خود قبول شده‌اید و اجازه‌ی تحصیل دارید.

ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی به علت متقاضیان زیادی که دارد تا حدی سخت بوده و نیازمند شرایط علمی بالایی می‌باشد. همچنین در مقطع کارشناسی رشته‌های بسیار کمی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و برای این مورد باید حتما مدرک زبان آلمانی داشته باشید.

کارشناسی ارشد: برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان باید ریزنمرات کارشناسی، اصل و ترجمه مدارک به آلمانی، انگیزه نامه، ارائه رزومه، دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان و… هستید.

در مقطع کارشناسی ارشد برخی رشته‌ها در دانشگاه‌های خصوصی کشور آلمان به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. برای تحصیل در این رشته‌ها باید مدرک تافل یا آیلتس ارائه دهید که نمره‌ی مورد قبول آن بستگی به دانشگاه و رشته‌ی تحصیلیتان دارد.

اما اکثر رشته‌ها به زبان آلمانی ارائه می‌شوند که هم پذیرش راحت‌تری نسبت به زبان انگلیسی دارند و هم هزینه‌ی کمتری.

دکتری: برای تحصیل در مقطع دکتری باید رزومه‌ای مرتبط و بسیار قوی داشته باشید. شرایط دیگری نیز مانند معدل بالا، مدرک زبان بالا و داشتن مقالات مرتبط با رشته‌تان بسیار حائز اهمیت هستند.

شما می‌توانید یک استاد دانشگاه را متقاعد کنید تا بر پایان‌نامه‌ی شما نظارت داشته باشد. و به این صورت مقطع دکتری خود را در کشور آلمان بگذرانید.

جمع‌بندی

در این مقاله به روش‌های اخذ ویزای کار آلمان و روش‌های دیگر مهاجرت مانند مهاجرت تحصیلی اشاره شد. شما می‌توانید با بررسی شرایط و سابقه‌ی کاری‌تان برای مهاجرت با یکی از این روش‌ها اقدام نمایید. در این خصوص حتما از افراد آگاه مشاوره بگیرید و از پیش گرفتن روش‌های غیراستاندارد خودداری نمایید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *