پارافریز کردن و نکات مهم مربوط به آن

پارافریز کردن در مقالات و جلوگیری از امکان سرقت ادبی

یکی از نکات مهم برای ثبت یک مقاله علمی در ژورنال های مهم بین المللی، رعایت تکنیک پارافریز یا بازنویسی درست می باشد. Paraphrase همچنین بخش مهمی از آزمون های تافل و آیلتس را به خودش اختصاص داده است. برخی از وب سایت های معتبر و باتجربه در زمینه ترجمه، از جمله مترجم وان، خدمات پارافریز ارائه می دهند. در این مطلب به طور کامل با شما در رابطه با تکنیک پارافریزکردن و نکات مربوط به آن صحبت می کنیم.

پارافریز چیست؟

پارافریز کردن یا Paraphrase در لغت به معنای دوباره نویسی یا همان بازنویسی می باشد. این کار به عنوان یکی از مهارت های مهم زبان است که اکثر افرادی که با مقاله نویسی درگیر هستند مکررا از آن استفاده می کنند.

نقش پارافریز جلوگیری از مسائل سرقت ادبی می باشد. وقتی شما از نوشته فردی در مقاله یا کتابتان استفاده کنید اما نقل قول یا Paraphrase بکار نبرید امکان شکایت و گزارش سرقت ادبی وجود دارد.

در صورتیکه قصد انتشار مقاله در ژورنال های معتبر را نیز داشته باشید به احتمال قوی مقاله تان به دلیل سرقت ادبی ریجکت می شود.

پارافریز کردن
استفاده غیراصولی از بخشی از نوشته های دیگران، بدون بکارگیری تکنیک های پارافریزکردن منجر به رد شدن مقاله شما می شود.

توجه کنید که بازنویسی کردن تفاوت زیادی با نقل قول کردن دارد. جمله پارافریز شده (بازنویسی شده) باید همان معنی جمله اولیه را بدهد اما نباید دقیقا مثل آن باشد. چیزی که متفاوت است طرز بیان جمله و ساختار متفاوت آن می باشد.

همچنین Paraphrasing به عنوان یکی از مهارت های مهم در آزمون های زبان از جمله تافل و آیلتس می باشد. زبان آموزان آزمون های بین المللی، بایستی مهارت بازنویسی و بازخوانی در بخش های رایتینگ و اسپیکینگ را داشته باشند.

روش های پارافریزکردن محتوا

به طور کلی چهار متد اصلی برای پارافریز کردن وجود دارد. در صورتیکه همه این متدها را به صورت همزمان استفاده کنیم بازنویسی قوی تری خواهیم داشت و همچنین اینکه درصد گزارش سرقت ادبی، کمتر است.

این روش ها عبارتند از:

  • جایگزین کردن کلمات با لغات مترادف
  • تغییر فاعل و فعل جملات
  • تبدیل جملات معلوم به مجهول و برعکس
  • درک محتوا و دوباره نویسی آن با درک خودتان

جایگزین کردن کلمات با لغات مترادف

با اینکه این روش ساده به نظر می رسد اما یکی از متدهای سخت تر در بازنویسی مقاله است. در زبان انگلیسی کلمات مترادف زیادی وجود دارد اما برخی از این کلمات در هر جمله معنای متفاوتی دارند.

بنابراین فردی که قصد بازنویسی مقاله را دارد بایستی کاملا به زبان انگلیسی مسلط باشد. در صورت استفاده از لغات و افعال نامناسب ترجمه روان نخواهید داشت و این موضوع از نمره خوانایی مقاله شما می کاهد.

نکات مهم در پارافریز کردن
فراگیری کامل تکنیک پارافریزکردن، نیاز به تمرین زیاد و تمرکز بالا دارد.

درک محتوا و دوباره نویسی آن با درک خودتان

گاهی استفاده از روش های سه روش اول کافی نیست. چرا که روش آخر در تکنیک های پارافریزکردن بهترین و تاثیرگذارترین روش است.

در این روش شما به طور کامل محتوا را مطالعه و درک می کنید. سپس آن را به طور کامل با بیان خودتان می نویسید. تشابه نوشته شما با نوشته اصلی بایستی خیلی کم باشد.

در صورتیکه تشابه متن شما با متنی که از آن کپی کرده اید بیش تر از ۵۰% گزارش شود، شما دچار سرقت علمی شده اید.

در صورتیکه به هر دلیلی قصد استفاده از بازنویسی متن را ندارید حتما از قوانین نقل قول استفاده کنید در غیر اینصورت مشکلات زیاد و زمانبری برایتان پیش خواهد آمد.

در نقل قول بایستی عین جمله اصلی نوشته شده و در انتها نیز نام منبع آن به طور کامل ذکر شود. همچنین در صورتیکه از تصویر، جدول و نموداری نیز استفاده می شود باید به گردآوری کننده اصلی اش ارجاع داده شود.

یک مثال ساده از تکنیک پارافریز کردن

.Paraphrasing is a very important skill for most English tests

یک عبارت جدید و پارافریز شده از این جمله می تواند به این صورت باشد:

.For many tests of English, being skillful at paraphrasing is extremely important

سرقت ادبی چگونه تشخیص داده می شود؟

پیشرفت تکنولوژی همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده است. امروزه نرم افزارها و سایت های زیادی وجود دارند که قادرند به طور موثری جهت تشخیص دقيق تقلب ادبی مقالات، به کار گرفته شوند.

روش به کار گرفته شده در هر یک از این روش ها تا حدودی متفاوت است اما به طور کلی این برنامه ها اطلاعات موجود در هر مقاله را با اطلاعات موجود در دیتابیس مقایسه می کنند و در صورت وجود تشابهات آن را گزارش می دهند.

نکات مهم در پارافریز
در صورتیکه امکان پارافریز کردن مقاله را ندارید حتما جملات دیگران را در نوشته خود به صورت نقل قول عنوان کنید.

برای مثال Turnitin یکی از بهترین نرم افزارها جهت بررسی سرقت ادبی است. نرم افزار et-BLAST نیز یکی دیگر از برنامه های خیلی خوب و رایگان جهت این کار می باشد.

این نرم افزار یک پایگاه داده خیلی بزرگ دارد. در این عنوان مقاله، خلاصه مقاله و کلید واژه های مقاله بررسی می شود و در صورتی که تشابهی با مقاله های موجود در پایگاه داده داشته باشد اعلام می کند.

انجام پارافریز مقاله در مترجم وان

پارافریز یک تکنیک بسیار حساس می باشد که نیاز به تجربه نسبتا زیاد و دانش بالا در زمینه زبان انگلیسی دارد. فردی که قصد بازنویسی یک مقاله را دارد علاوه بر تخصص در ترجمه عمومی و ترجمه یک رشته تخصصی، بایستی با تکنیک های بازنویسی و نوشتن و ترجمه مقاله نیز به طور کامل آشنا باشد.

مترجم وان با دارا بودن مترجمین متخصص و باتجربه در زمینه ترجمه، توانایی قبول سفارشات بازنویسی مقالات شما را دارد. جهت سفارش می توانید به بخش تماس با ما مراجعه کرده و درخواست خود را با تیم پشتیبانی مطرح کنید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *