پاورقی در ورد و تنظیمات آن

آموزش کامل ایجاد و تغییر پاورقی در ورد

در بسیاری از نوشته ها از جمله تالیف پایان نامه، مقاله، کتاب و حتی تحقیق، نیاز به این دارید که از پاورقی برای توضیح برخی اصطلاحات و عبارات استفاده کنید. نرم افزار WORD به عنوان قوی ترین برنامه ویرایش متن دارای امکان گذاشتن پاورقی در ورد می باشد.

در این مطلب ما به شما نحوه گذاشتن پاورقی در ورد را آموزش می دهیم و تنظیمات مربوط به این امکان را نیز شرح می دهیم.

نحوه ایجاد پاورقی در ورد

از پاورقی در زمان هایی که بخواهیم در رابطه با کلمه ای که در متنمان از آن استفاده کرده ایم توضیح بیش تری دهیم استفاده می شود. این کار باعث می شود که نظام بندی بهتری بر روی متن صورت گیرد و خواننده از موضوع اصلی دور نشود.

نرم افزار ورد به عنوان یکی از قوی ترین ابزارهای ویرایش متن دارای قابلیت پاورقی در ورد می باشد و برای این امکان خود خصوصیات ویژه ای را نیز در نظر گرفته است.

برای اینکه بتوانیم در نرم افزار Word پاورقی ایجاد کنیم، ابتدا باید کلمه مورد نظر را تایپ کنیم. سپس در حالی که مکان نما در پایان کلمه تایپ شده قرار دارد وارد منوی References شویم. پس از آن به زیرمنوی Footnotes مراجعه و گزینه Insert footnote را انتخاب کنیم.

گذاشتن پاورقی در ورد
برای گذاشتن پاورقی گزینه Insert Footnote را انتخاب کنید.

همچنین می توانید برای صرفه جویی در زمان از کلیدهای میانبر Alt+Ctrl+F برای دسترسی به پاورقی در ورد استفاده کنید.

ممکن است پس از گذاشتن پاورقی متوجه شوید که اعداد انگلیسی هستند. این موضوع از نظر نگارشی چندان جالب نیست و بهتر است اعداد به کارگرفته شده با زبان متن شما یکسان باشند. برای رفع این موضوع می توانید از آموزش فارسی کردن اعداد در ورد که قبلا آن را آموزش داده ایم کمک بگیرید.

راست چین کردن پاورقی در ورد

پس از گذاشتن اولین پاورقی متوجه خواهید شد که پاورقی در سمت چپ قرار می گیرد. این نکته هم خیلی مهم است که پاورقی را حتما به سمت راست منتقل کنید. برای انتقال متن پاورقی از قابلیت راست چین کردن متن استفاده کنید.

با این وجود خواهید دید که علامت جداکننده پاورقی همچنان در سمت چپ باقی می ماند. برای انتقال این علامت به سمت راست بایستی مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا وارد منوی View شوید و از بخش نماهای مختلف (Views) گزینه Draft را انتخاب کنید.
  2. به منوی References مراجعه کنید و سپس از زیرمنوی Footnotes گزینه را انتخاب کنید.
  3. در پایین صفحه کادری وجود دارد که باید آن را باز کنید و گزینه Footnote Separator را انتخاب کنید. خط را انتخاب کنید و آن را به سمت راست منتقل کنید.
  4. مجددا به منوی View مراجعه کنید و از بخش نماها گزینه Normal یا Print Layout را انتخاب کنید تا به حالت معمول نمایش صفحه برگردید.
تنظیمات پاورقی در ورد
پاورقی راست چین شده

تنظیمات بیشتر پاورقی

نرم افزارها برای قابلیت هایی که ارائه می دهند یک سری تنظیمات ویژه نیز دارند. قابلیت پاورقی در ورد نیز تنظیمات ویژه و جالبی دارد. برای اینکه بتوانید به تنظیمات پاورقی در ورد دسترسی پیدا کنید باید ابتدا به منوی References و بخش footnote مراجعه کنید.

در پایین بخش footnote یک علامت فلش کوچک وجود دارد؛ این علامت را انتخاب کنید تا صفحه ای مانند شکل زیر باز شود. در ادامه هر یک از تنظیمات مربوط به این صفحه را توضیح می دهیم.

تنظیمات پاورقی در ورد
تنظیمات پاورقی در ورد

با استفاده از Location می توانید موقعیت قرارگیری پاورقی را مشخص کنید. این بخش شامل دو گزینه است. پاورقی ها می توانند یا در پایین صفحه یا دقیقا زیر کلماتی که می خواهیم به آن ها پاورقی دهیم قرار می گیرند. با این وجود گزینه اول رسمی تر و معمول تر است. معمولا در نوشتن مقاله ها و  کتاب ها از پاورقی پایین صفحه استفاده می شود.

گزینه Footnote Layout امکان چند ستونی کردن پاورقی ها را به شما می دهد. می توانید برای کم کردن حجم پاورقی ها از این گزینه استفاده کنید. همچنین برای زمان هایی که توضیحاتتان کوتاه است این گزینه مناسب تر است.

از طریق بخش Format می توانید به ویژگی های جالبی دست پیدا کنید. این بخش تنظیماتی از قبیل شماره پاورقی به صورت الفبایی، حروف ابجد، حروف انگلیسی و … دارد. همچنین می توانید از کاراکترهای خاص برای این بخش استفاده کنید. در این بخش می توانید مشخص کنید که شماره بندی پاورقی ها برای کل سند اعمال شود یا اینکه با شروع هر صفحه شماره بندی از ابتدا آغاز شود.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *