چگونه در Reading IELTS موفق شویم؟

Reading IELTS یکی از مهم‌ترین بخش‌های آزمون آیلتس است. در این بخش شما باید در ۶۰ دقیقه به ۴۰ سوال که در ۳ متن مختلف آمده است جواب دهید. البته جواب دادن به این سوالات با استفاده از تکنیک‌هایی که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم راحت‌تر خواهد بود.

۱٫    مهارت‌های خودتان را برای تمام سوالات موجود بهبود ببخشید:

در هر متن حدودا ۱۴ نوع سوال متفاوت وجود دارد و شما برای هر سوال یک استراتژی داشته باشید.

جواب برخی سوال‌ها را می‌توانید به ترتیب داخل متن پیدا کنید اما برخی سوالات دیگر ترتیب خاصی ندارند. اما با تمرین می‌توانید در زمان خودتان صرفه‌جویی کنید و راحت‌تر پاسخ درست را پیدا کنید.

۲٫    Skim و Scan:

برای اینکه بتوانید در آزمون reading IELTS عملکرد خوبی داشته باشید، باید بتوانید به خوبی متن‌ها را Skim و Scan کنید تا به یک ایده کلی در مورد متن برسید. توصیه می‌شود این کار را قبل از خواندن سوالات انجام دهید زیرا تمام سوالات به جز یکی از آن‌ها براساس متن طرح می‌شوند. البته این بدین معنی نیست که باید متن را به صورت کامل درک کنید بلکه باید تاپیک را به صورت کلی درک کنید.

برای این کار فقط ۲ تا ۳ دقیقه وقت دارید و در همین حین باید زیر کلمات کلیدی خط بکشید. تنها سوالاتی که قبل از خواندن متن باید به آن‌ها پاسخ دهید سوالات مربوط به جایگذاری تیترها است. برای این سوال‌ها هم نیاز نیست متن را به صورت کامل بخوانید.

اسکن کردن مهارتی است که برای جایگذاری سریع اطلاعات به آن نیاز دارید و این موضوع هیچ ارتباطی به درک مطلب ندارد.

۳٫    مهارت‌های تندخوانی خودتان را تقویت کنید:

تست reading IELTS یک محدودیت زمانی سفت و سخت دارد که مهارت شما را در پاسخ دادن به موقع به چالش می‌کشد. شما برای این کار باید مهارت‌های تندخوانی خودتان را تقویت کنید تا سریع‌تر بتوانید پاسخ‌ها را پیدا کنید.

این بدین معنی است که باید به سرعت متن را اسکن کنید تا اطلاعات مورد نیاز را پیدا کنید.

۴٫    نیازی نیست تمام متن را درک کنید:

وظیفه شما این است که فقط پاسخ‌ها را پیدا کنید. هدف برخی از سوالات این است که مهارت شما را در پیدا کردن برخی اطلاعات به چالش بکشند و سپس باید بتوانید جمله یا جملاتی که شامل جواب هستند را درک کنید. فقط دو نوع سوال وجود دارد که برای پاسخ دادن به آن‌ها باید کل متن را با جزئیات بیشتری درک کنید و آن هم پیدا کردن تیترها و انتخاب عنوان است. تمام سوالات دیگر وابسته به پیدا کردن اطلاعات هستند.

۵٫    دایره لغات خودتان را گسترش دهید:

این یکی از دلایلی است که خیلی از زبان‌آموزها نمی‌توانند نمره لازم را در آزمون Reading IELTS بگیرند. یادگیری لغات فقط به معنی یادگیری معنی یک کلمه نیست بلکه باید یاد بگیرید که چرا می‌توانید از یک کلمه استفاده کنید و چرا نمی‌توانید. همچنین باید یاد بگیرید که از چه جایگذاری‌هایی می‌توانید برای یک کلمه استفاده کنید. شما باید لیستی از کلمات و تفسیر آن‌ها را به همراه مشکلاتی که در پیدا کردن جواب داشتید بنویسید. شما می‌توانید این کار را با یادگیری کلمات جدید از طریق خواندن متن‌های مختلف یاد بگیرید.

۶٫    کلمات کلیدی:

در هر سوال یک کلمه کلیدی وجود دارد که به شما کمک می‌کند بتوانید اطلاعات مورد نیاز آن را داخل متن پیدا کنید و پاسخ درست را به سوال بدهید. شما باید یاد بگیرید که کلمات کلیدی را پیدا کنید و به درستی از آن‌ها استفاده کنید. همچنین باید مطمئن شوید که کلمه کلیدی تفسیرهای دیگری نداشته باشد. شما با بررسی پاسخ‌هایی که در درس Reading به سوالات می‌دهید، می‌توانید این مهارت را تقویت کنید. برخی کلمات کلیدی مثل اسم‌ها، تاریخ، اعداد، مکان‌ها و… واضح هستند اما پیدا کردن برخی کلمات کلیدی سخت‌تر است.

۷٫    گرامر:

سوالاتی مثل Summary Completion و Sentence Completion باید به گونه‌ای جواب داده شوند که جمله از لحاظ گرامری صحیح باشد. این بدین معنی است که در آزمون Reading IELTS گرامر می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

۸٫    تمرین کردن را فراموش نکنید:

در صورتی که به شکل منظم تمرین نکنید، هیچوقت پیشرفت نمی‌کنید.

تنها راهی که می‌توانید مهارت‌های خودتان را تقویت کنید این است که به صورت مستمر تمرین کنید.

۹٫    عادت کردن به متن‌های سخت:

شما باید برای پاس کردن آزمون Reading IELTS مهارت‌های خواندن و آشنایی خودتان را با متن‌های مختلف بهبود ببخشید. سعی کنید اخبار علمی، اقتصادی و… خبرگزاری‌هایی مثل BBC را به صورت مستمر مطالعه کنید.

۱۰٫   تمرین تست‌های Reading IELTS:

شما می‌توانید این تست‌ها را به صورت رایگان از اینترنت دریافت کنید و یا کتاب‌های تست IELTS کمبریج را دانلود کنید. استفاده از این تست‌ها به دو منظور مختلف انجام می‌شود: اول به منظور تقویت مهارت‌های مختلف، تمرین انواع سوالات و همچنین بهبود دایره لغات. هدف دوم این تست‌ها نیز محک زدن خودتان تحت شرایط امتحانی و دیدن میزان پیشرفت‌های خودتان است.

جمع‌بندی

Reading IELTS ممکن است سخت باشد اما با رعایت چند نکته کوچک، مثل نکاتی که در این مقاله آمده است، می‌توانید آزمون Reading IELTS را با نمره بهتری پاس کنید و نگرانی‌های خودتان را از بین ببرید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *