listen

چگونه مهارت Listening خود را افزایش دهیم؟

یکی از بحش‌های مهم زبان که زبان آموزان به شدت درگیر آن هستند، تقویت مهارت Listening است که اکثر افراد در مواجهه با آن همواره نگران هستند.

اکثرا در مواقع امتحانات افراد نگران این هستند که متوجه منظور طرف مقابل نشده و نتوانند جواب درستی به پرسش او بدهند و یا هنگامی که فردی با لهجه‌های مختلف یا سریع صحبت می‌کند نتوانند به خوبی منظور فرد را متوجه شوند.

اگر در فهمیدن فایل‌ها، سریال‌ها و آهنگ‌ها مشکلی دارید، توصیه می‌کنم مطلب زیر را از دست ندهید.

نکات طلایی تقویت مهارت Listening

۱_ سعی کنید برای تقویت مهارت Listening خود، در هرجایی که هستید از گوش دادن به فایل‌های صوتی غافل نشوید. در ماشین، مترو، زمان خواب و هنگام انجام دادن کارهای منزل و…. فرقی ندارد. فقط و فقط گوش دهید.

۲_ فایل‌ها یا پادکست‌هایی که گوش می‌دهید را به موضوع خاصی محدود نکنید. موضوعات مختلفی مثل اخبار، مستند، آهنگ و حتی مکالمات رسمی یا غیر رسمی را گوش کنید تا با انواع سبک‌ها آشنا شوید.

podcast
podcast

۳_ سعی کنید اگر وقت اضافی دارید، جملاتی که گفته می‌شود را بنویسید. این کار کمک زیادی به تقویت مهارت Listening و همچنین مهارت writing شما می‌کند.

۴_ اگر در فایل صوتی، کلمه یا جمله‌ای را متوجه نشدید، نگران نشوید. سعی کنید با استفاده از مفهوم کلی موضوع، نقاط مبهم را حدس بزنید.

۵_ در فایل‌هایی که موضوع آن برای شما کاملا مشخص است، سعی کنید از اطلاعات خودتان استفاده کنید و چیزی که گوینده قرار است بگوید را پیش بینی کنید. این کار کمک بزرگی به مهارت Listening شما می‌کند.

۶_ اشتباه بزرگی که اکثر افراد دچار می‌شوند این است که از ابتدا شروع به گوش کردن فایل‌های سخت می‌کنند و در نیمه راه دلسرد می‌شوند و یادگیری را رها می‌کنند. اگر فایلی یا پادکستی که به آن گوش می‌کنید سخت است، رها کنید و فایل راحت‌تری برای گوش دادن پیدا کنید.

۷_ اگر احساس کردید که فایل‌هایی که به آن گوش می‌دهید خیلی سخت است، احتمالا دامنه واژگان شما کم می‌باشد. مشکل شما این است که به اندازه کافی واژه انگلیسی یاد نگرفته‌اید تا گفتگوها را متوجه شوید. در این صورت سعی کنید شروع به خواندن کتاب کنید تا واژگان مختلف و کاربردی به دامنه واژگان شما اضافه شود. مسلما زمانی که دامنه واژگان شما بزرگ‌تر شود، تاثیر بسزایی در مهارت Listening شما می‌گذارد.

۸_ سعی کنید به گفتگوهایی گوش کنید که خیلی واضح صحبت نمی‌کنند. زیرا گفتگوهای واضح و کاملا قابل فهم، دردی از شما دوا نمی‌کند و تاثیر زیادی در تقویت Listening شما نمی‌گذارد.

Listening
Listening

۹_ یکی از بهترین‌ها برای تقویت مهارت Listening، تماشای ted talk ها می‌باشد.

Ted یک سازمان غیرانتفاعی است که به گسترش ایده‌های ارزشمند اختصاص داده شده است. در سال ۱۹۸۴ تد، به عنوان یک کنفرانس چهار روزه در کالیفرنیا تاسیس شد. شکل اجرای برنامه‌های تد معمولا به تحقیقات، دانش و فرهنگ در قالب‌های داستان پردازی اشاره می‌کند.

۱۰_ سعی کنید فیلم‌ های زبان انگلیسی را تماشا کنید.

۱۱_ همیشه سعی کنید واژه‌هایی که می‌شنوید را همراه گویش درست آن بیاموزید؛ در غیر این صورت شما پیشرفت چندانی نخواهید کرد.

۱۲_ سعی کنید فایل‌ها و پادکست‌ها را به دو لهجه British و American گوش دهید. زیرا در این دو لهجه تلفظ واژگان با هم تفاوتی دارند که ممکن است باعث سردرگمی شما شود. پس بهتر است به هر دو لهجه مسلط شوید.

توصیه‌ای به تازه واردها

توصیه‌ای که برای بیشتر تازه واردها به این عرصه داریم این است که از کارهای بزرگ شروع نکنید تا دلزده نشوید. در ابتدای کار، به سراغ کارهایی نروید که امکان دارد اشتیاق شما را کور کند. هدف کلی شما تقویت مهارت Listening است. پس سعی کنید گام به گام به هدف خود نزدیک شوید تا در نیمه راه دلسرد و خسته نشوید.

خود را مجبور به چندساعت گوش دادن در روز نکنید. در یک ماه اول ۱۰ الی۱۵ دقیقه در روز کافی است. اما سعی کنید این ۱۵ دقیقه را هرروز تکرار کنید. اگر هم چند روزی تکرار نکردید و وقفه‌ای پیش آمد، خود را سرزنش نکنید و دوباره شروع به کار کنید.

سعی کنید خود را در یک سطح محدود نکنید. بسیاری از زبان آموزان هستند که مدت طولانی است روی تقویت مهارت Listening خود کار می‌کنند اما پیشرفتی در کارشان به چشم نمی‌خورد. زیرا آنها مرتب به گفتگوهایی که برایشان راحت است گوش می‌کنند. برای مثال فقط فایل‌های صوتی مربوط به پزشکی یا اقتصاد را گوش می‌دهند.

سعی کنید هنگامی که کم کم به مهارت شما افزوده می‌شود، با دوستان خود گفتگوهایی را آغاز کنید و در مورد مسائل مختلف باهم به بحث و گفتگو بپردازید. شاید ابتدا برای شما اینکار سخت باشد اما خواهید دید که بعد از مدتی مهارت خوبی هم در Listening و هم در speaking پیدا خواهید کرد.

شما می‌توانید برای برای تقویت مهارت Listening خود از کتاب‌های زیر هم استفاده کنید:

  • Tactics for listening
  • Q skills for success
English book
English book

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم، اگر شما این کارها را به صورت مداوم انجام دهید، خواهید دید که بعد از مدتی مهارت Listening شما بهبود پیدا کرده است. دقت کنید که گوش کردن به پادکست‌ها یا فایل‌های صوتی باید به صورت مداوم انجام شود تا تاثیر آن به خوبی حس شود. شما می‌توانید در کانال مترجم وان عضو شده و پادکست‌های آموزشی را به راحتی دانلود و گوش دهید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید