speak english

چگونه مهارت speaking خود را افزایش دهیم؟

یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری، یک پروسه و فرآیند طولانی است که یکی از جذاب‌ترین و بهترین بخش‌های آن، مهارت speaking یا صحبت کردن به زبان انگلیسی است. در ادامه به روش‌هایی برای تقویت مهارت speaking می‌پرداریم که نه تنها تاثیر‌گذار است، بلکه برای اکثر زبان آموزان جالب و لذت‌بخش نیز است. اما دقت کنید که خوب صحبت کردن نیاز به زمان و تمرین کافی دارد و انتظار نداشته باشید که در مدت کوتاهی شما بتوانید به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنید. مثل کودکی که پس از مدت زیادی شنیدن، شروع به صحبت کردن می‌کند، شما هم باید صبور باشید تا بالاخره یک روز بتوانید راحت و روان، انگلیسی صحبت کنید.

نکات طلایی برای تقویت مهارت speaking

۱_ صحبت کنید

توانایی صحبت کردن شما تا حدودی به شخصیت شما بستگی دارد. صحبت کردن به زبان دوم، کاملا طبیعی و راحت نیست و شما باید تعامل زیادی با دیگران داشته باشید. سعی کنید از هر فرصتی که بدست می‌آورید با اطرافیانتان انگلیسی صحبت کنید. از اشتباه کردن خجالت نکشید. شما هرچه بیشتر تمرین کنید، نه تنها اعتماد به نفستان بیشتر شده، بلکه تلفظ لغات و حتی دامنه لغات شما هم تقویت می‌شود. تنها راه برای تقویت مهارت speaking صحبت، صحبت و صحبت کردن است.

۲_ با دقت گوش کنید

اخبار، موسیقی یا فیلم‌ها را با دقت گوش کنید تا تلفظ صحیح کلمات را متوجه شوید. با این کار شما می‌توانید لغات و کلمات جدیدی هم بیاموزید. سعی کنید کلماتی که می‌شنوید را تکرار کنید تا تلفظ صحیح آن را کاملا یاد بگیرید.

۳_ بلند بخوانید

روزنامه، مجله یا کتاب داستان انگلیسی را بلند بخوانید. با این کار شما تلفط صحیح را تمرین می‌کنید و مطمئن می‌شوید که انگلیسی حرف زدن شما خوب است و دیگر نگران ساختار جملات خود نیستید.

Speaking
Speaking

۴_ به بحث و گفتگو بپردازید

پیدا کردن یک شریک زبانی، یک تمرین ایده‌آل برای صحبت کردن است به خصوص هنگامی که شریک شما، همکلاسی یا هم سن وسال شما باشد. زیرا در اینصورت بحث‌های مشترکی بین شما رد و بدل می‌شود. با دوستان خود هماهنگ کنید و در مورد موضوعاتی که علاقه دارید با هم به بحث بنشینید. با این کار برای بیان عقیده و افکاری که در سر دارید، از لغات جدید کمک بگیرید و با دقت به صحبت‌های سایر افراد گوش دهید تا نظرات موافق و مخالف خود را بیان کنید.

۵_ از دیکشنری کمک بگیرید

امروزه اکثر دیکشنری‌های آنلاین دارای مثال‌های صوتی هستند که شما با کمک آن می‌توانید تلفظ صحیح کلمه را متوجه شوید. البته سعی کنید خیلی به این برنامه‌ها متکی نشوید. ابتدا سعی کنید خودتان تلفظ کلمه را ادا کنید و بعد بررسی کنید که آیا درست تلفظ کرده‌اید یا نه.

۶_ صدای خود را ضبط کنید

اگر شما فردی خجالتی و درونگرا هستید و به سختی با اطرافیان ارتباط برقرار می‌کنید، می‌توانید صدای خود را ضبط کرده و با خودتان صحبت کنید. گوشی تلفن همراه شما می‌تواند ابزاری مفید برای اینکار باشد. شما می‌توانید هنگامی که انگلیسی صحبت می‌کنید صدای خود را ضبط کنید و با خودتان صحبت کنید و هم اینکه می‌توانید صدای خود را گوش کنید تا ببینید صحبت کردن شما نسبت به سایر افراد چگونه است و تلفظ کلماتی را که می‌گویید چک کنید.

SPEAKING
SPEAKING

۷_از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید

امروزه که شبکه‌های اجتماعی طرفداران زیادی پیدا کرده، شما می‌توانید به کمک این شبکه‌ها، به فراتر از مرزهای ملی بروید و با افراد بومی انگلیسی زبان خارج از کشور دوست شوید. شما می‌توانید دوستان اینترنتی پیدا کرده و با آنها به بحث و گفتگو بپردازید. مسلما بین شما و آنها تفاوت‌های فرهنگی و ملیتی متفاوتی وجود دارد که باعث جذاببت بیشتر بحث‌ها و مکالمات شما می‌شود.

۸- سعی کنید فقط کلمات را یاد نگیرید، جملات را یاد بگیرید

این نکته بسیار مهم است. وقتی کلمه‌ای را می‌خواهید یاد بگیرید، در قالب جمله آن را یاد بگیرید. اگر خود جمله را هم حفظ کنید خوب است. مغز شما این قابلیت را دارد که الگو جمله‌ها را حفظ کند و بصورت خودکار در جاهای مشابه از آن استفاده کند.

۹_ تا می‌توانید تولید کنید

ممکن است شما دانش واژگان قوی داشته باشید اما نتوانید از آن استفاده کنید. برای کاربردی کردن دانش خود باید تمرین کنید. در این مرحله، شما باید کلیدواژه‌هایی را تحلیل کنید. برای مثال در گوگل در مورد موضوعی مثل آب و … یا مثلا یک مقاله در مورد آلودگی آب بخوانید و در مقابل آینه شروع به صحبت کنید. بعد از پایان، صحبت خودتان را با مقاله مقایسه کنید. این کار به طرز عجیبی تاثیر دارد.

مهارت speaking
مهارت speaking

 

نتیجه گیری

گفتیم که یکی از جذاب‌ترین بخش‌های زبان انگلیسی، مهارت speaking است. برای اینکه بتوانیم به صورت روان صحبت کنیم نیاز داریم که یک سری امور را انجام دهیم. حواستان باشد که یادگیری زبان انگلیسی کاری یک شبه نیست و امری تدریجی است. باید خود را به یادگیری مداوم عادت داده و سعی کنید که هر روز چیز جدیدی بیاموزید. دوستانی را پیدا کنید که بتوانید با آن‌ها تمرین کنید تا در این راه از یادگیری لذت ببرید. خواهید دید که با انجام این کارها نه تنها لذت می‌بردید، بلکه مهارت speaking شما هم بهبود می‌یابد.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *