شرکت در کنکور زبان چه شرایطی دارد و این رشته شامل چه دروس و شاخه هایی است؟

همانطور که می دانید رشته زبان یکی از رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه های دولتی و غیردولتی ایران می باشد. زبان شامل مجموعه ای از شاخه های مختلف از جمله زبان انگلیسی، ترکی، فرانسوی، روسی و … است که افراد می توانند هر یک از این رشته ها را برای ادامه تحصیل تا مقطع دکتری انتخاب کنند. در این مطلب به طور کامل در رابطه با کنکور زبان ، گرایش های مختلف زبان و  مواد درسی که باید برای شرکت در کنکور زبان مطالعه گردد را معرفی می کنیم.

معرفی رشته زبان

کنکور زبانرشته زبان یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی می باشد که برای قبولی در آن نیاز به شرکت در آزمون سراسری زبان دارید. کنکور زبان هرساله هم زمان با کنکور سراسری سایر رشته ها از جمله ریاضی، تجربی، انسانی و هنر برگزار می شود و نتایج آن هم زمان با اعلام نتایج سایر رشته ها اعلام  می گردد.

زبان یک رشته شناور است و داوطلبان می توانند علاوه بر شرکت در یک آزمون اصلی (تجربی، ریاضی، انسانی) در کنکور زبان نیز شرکت کنند. اما مواد درسی که باید برای قبولی در این رشته مطالعه شود و درصد این دروس با سایر رشته های اصلی متفاوت است.

برخی از داوطلبان رشته زبان را به عنوان رشته دوم درنظر گرفته و تمام وقت خود را صرف خواندن و آمادگی برای این رشته نمی کنند اما برخی دیگر از افراد از همان ابتدا قصد ادامه تحصیل در رشته های زبان را داشته و تمام وقت خود را صرف مطالعه و آمادگی برای قبولی و ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود می نمایند.

رشته های دانشگاهی زبان

درواقع رشته ای با نام زبان در دانشگاه نداریم و به کسی در دانشگاه زبان درس نمی دهند. افرادی که می خواهند در کنکورزبان شرکت کنند بایستی پیش زمینه خوبی داشته باشند و این پیش زمینه را می توان به صورت خودآموزو یا شرکت در دوره های آموزش زبان آموزشکده ها به دست آورد.

ادامه تحصیل در رشته های زبان در ایران تا مدرک دکتری امکان پذیر است و گرایش های مختلفی برای این رشته وجود دارد. این رشته ها شامل دبیری زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان آلمانی، زبان فرانسوی، زبان اسپانیولی، زبان ترکی استانبولی، زبان روسی، زبان چینی، زبان ایتالیایی، زبان کره ای و … هستند.

انتخاب هر یک از این رشته ها با داوطلب است و داوطلب قبل از کنکور می تواند تصمیم خود را در رابطه با گرایش تحصیلی قطعی کرده و زبان تخصصی مرتبط با رشته مورد نظرش را مطالعه کند.

70 سوالات تخصصی در کنکور زبان
دروس تخصصی هر یک از رشته ها شامل ۷۰ سوال مختلف در زبان تخصصی رشته مورد نظر داوطلب می باشد.

در بین این رشته ها زبان انگلیسی داوطلبان بیشتری داشته و رقابت بر سر این رشته نیز شدیدتر است. البته این موضوع دلیل برتری زبان انگلیسی بر سایر رشته ها نیست و به دلیل کمتر بودن کارشناسان سایر شاخه های زبان، درصد فارغ التحصیلان شاغل بیشتر بوده و حتی در رشته ای همچون مترجمی، هزینه ترجمه این رشته ها بیشتر است.

زیرگروه های رشته های مختلف زبان در کنکور زبان به این شرح می باشند:

رشته ها زیرگروه
رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی، رشته زبان و ادبیات انگلیسی، رشته مترجمی زبان انگلیسی، رشته آموزش زبان انگلیسی، رشته کارشناسی مترجمی خبر انگلیسی ۱
رشته زبان آلمانی، رشته مترجمی زبان آلمانی ۲
رشته زبان فرانسه (گرایش ادبی)، رشته زبان فرانسه (گرایش مترجمی) ۳
رشته زبان روسی، رشته زبان و ادبیات ارمنی، رشته زبان و ادبیات اردو، رشته زبان ژاپنی، رشته زبان ایتالیایی، رشته زبان اسپانیایی، رشته زبان چینی، رشته زبان ترکی استانبولی ۴

دروس کنکور زبان

دروس مختلف برای شرکت در کنکور زبان شامل دو دسته دروس عمومی و دروس تخصصی می باشد که بایستی به هر دوی این سوالات پاسخ داده شود. زیرگروه های رشته های مختلف زبان در کنکور زبان به این شرح می باشند:

ضرایب دروس

ضرایب دروس عمومی برای کنکور زبان به شرح ذیل می باشند:

نام درس ضریب
زبان و ادبیات فارسی ۴
زبان عربی ۲
فرهنگ و معارف اسلامی ۳
زبان خارجی (انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی، ایتالیایی) ۲

ضرایب دروس اختصاصی در گروه آزمایشی زبان های خارجی به این شرح است:

مواد آزمون اختصاصی و ضرایب آنها

زیرگروه

زبان تخصصی انگلیسی با ضریب ۴

۱

زبان تخصصی آلمانی با ضریب ۴

۲

زبان تخصصی فرانسه با ضریب ۴

۳

زبان تخصصی روسی با ضریب ۴

۴

بودجه بندی سوالات اختصاصی به این شرح است:

مبحث

تعداد سوالات

واژگان ۱۵
ریدینگ ۲۰
گرامر ۱۰
کاربرد زبانی ۱۰
کلوز تست ۱۰
ترتیب واژه ها ۵

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *