یادگیری زبان آلمانی

یادگیری زبان آلمانی چقدر طول میکشد؟

یکی از چالش برانگیزترین زبان‌های موجود در جهان که یادگیری آن وقت و انگیزه‌ی بسیاری را می‌طلبد، زبان آلمانی است. قطعا خیلی از افرادی که به دنبال یادگیری زبان آلمانی هستند، با چالش‌های فراوانی در این مسیر مواجه می‌شوند. چالش‌هایی مثل ناامیدی، گیج شدن در تفاوت‌هایی که زبان آلمانی با فارسی و انگلیسی دارد، نداشتن برنامه‌ریزی مناسب، نداشتن منبع یادگیری قوی و… قطعا هریک از این موارد را اگر در مسیر خود داشته باشید ادامه کار برای شما به امری دشوار تبدیل خواهد شد.

اما چاره چیست؟ چگونه با دشواری‌هایی که زبان آلمانی دارد، می‌توان آن را یاد گرفت؟ در این مقاله قرار است به بیان برخی بایدها و نبایدهایی که می‌تواند شما را در تسریع فرایند یادگیری یاری دهد، بپردازیم. با ادامه‌ی این مقاله همراه باشید.

بایدها در یادگیری زبان آلمانی

برنامه‌ریزی شده و منظم مطالعه کنید

برنامه ریزی برای آموزش دیدن زبان آلمانی
برنامه ریزی برای آموزش دیدن زبان آلمانی

حتما یک برنامه‌ریزی دقیق و روزانه داشته باشید. مهم‌ترین اصل در یادگیری هر زبانی پیوستگی است. قطعا برنامه‌ی ناپیوسته و مقطع به طوری که برخی روزها چندین ساعت و روزهای دیگر کلا مطالعه نداشته باشید، در طولانی مدت باعث پیشرفت شما نخواهد شد.

به جای این کار سعی کنید زمانی را به صورت روزانه و منظم به یادگیری زبان آلمانی اختصاص دهید. در برنامه‌ریزی خود حتما مشخص کنید که چه مدت از چه منبعی قصد مطالعه دارید. این کار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان از سردرگمیِ شما در طول مسیر جلوگیری می‌کند.

برای یادگیری زبان آلمانی با آن مواجه شوید

منظور از مواجه شدن این است که تعامل خود را با این زبان افزایش دهید. قطعا یکی از مسائلی که می‌تواند شما را در یادگیری بهتر این زبان یاری دهد، افزایش درگیری شما با آن است. این درگیری می‌تواند گوش دادن به موسیقی‌ها، تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها، خواندن مجلات و روزنامه‌ها به زبان آلمانی باشد.

برای یادگیری یک زبان جدید باید رفتاری مانند افراد بومی همان زبان داشته باشید. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید منابع پرشماری را برای موارد ذکر شده مانند موسیقی و مجله بیابید.

یادگیریِ جنس اسم‌ها را از همان ابتدای کار جدی بگیرید

جنس اسامی در زبان آلمانی
جنس اسامی در زبان آلمانی

اگر کمی با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید احتمالا می‌دانید که اسامی در آلمانی دارای سه جنس هستند. مونث، مذکر و خنثی. برای مشخص نمودن جنس هریک از اسم‌ها به ترتیب حروف اضافه‌ی die ،der و das به کار می‌رود که قاعده‌ی مشخصی هم ندارند. یعنی تنها راهی که دارید این است که آن‌ها را یاد بگیرید.

اشتباه خیلی از زبان آموزان این است که یادگیری جنس اسامی را به زمان بعدتری موکول می‌کنند. این کار کاملا غلط بوده و با افزایش حجم کلمات یادگیری حرف اضافه‌ای که جنس کلمات را مشخص می‌کند، کاری غیرممکن خواهد شد. بهترین روش این است که هنگامی که هر اسمی را تازه یاد می‌گیرید آن را به همراه جنس آن یاد بگیرید.

مثالی از بی‌قاعده بودن جنس اسامی در زبان آلمانی:

Der Mond -> (کره‌ی) ماه

Die Sonne -> خورشید

Das Wasser -> آب

همانطور که دیدید هیچ دلیل یا الگویی برای اینکه هریک از این‌ها چه جنسی دارند وجود ندارد و تنها باید آن‌ها را حفظ کنید.

نبایدها در یادگیری زبان آلمانی

از منابع پرشمار یا ضعیف استفاده نکنید

حتما پیش از آنکه شروع به آموزش دیدن زبان آلمانی نمایید درباره‌ی منابع تحقیق کنید. تعدد منابع یا استفاده از منابعی که مناسب یادگیری نباشند باعث سردرگمی و دور شدن شما از هدف‌تان خواهد شد.

با پرس و جو و تحقیق راجع‌به منابع مختلف بهترین آن‌ها را برگزینید و شروع به یادگیری کنید. در این راه می‌توانید از اساتیدی که زبان آلمانی را آموزش می‌دهند و یا زبان‌آموزانی که در حال یادگیری زبان آلمانی هستند کمک بگیرید.

از دیکشنری آلمانی به فارسی استفاده نکنید

استفاده از دیکشنری برای یادگیری زبان آلمانی
استفاده از دیکشنری برای یادگیری زبان آلمانی

استفاده از دیکشنری آلمانی به فارسی در ابتدای کار که دایره‌ی لغات‌تان محدود است ایرادی ندارد. اما هنگامی که احساس کردید دایره لغاتی که می‌دانید به سطح مناسبی رسیده است از یک دیکشنری آلمانی به آلمانی استفاده کنید.

اطمینان داشته باشید با استفاده از این روش جهش بزرگی را در فرایند یادگیری خود تجربه خواهید کرد. این کار در ابتدا بسیار سخت و نیازمند انگیزه‌ی فوق‌العاده‌ای خواهد بود اما با مشاهده‌ی پیشرفتی که در سطح زبان شما ایجاد می‌کند، ادامه‌ی کار برای شما لذت بخش‌تر خواهد شد.

از اشتباه و شکست در یادگیری نترسید

هیچگاه در فرایند آموزش دیدن زبان آلمانی از اشتباه یا شکست گریزان نباشید. هرچه بیشتر در این فرایند به چالش برخورد نمایید قطعا در پیشرفت‌های آینده‌ی شما اثر بیشتری خواهد داشت.

اگر امکانش را دارید فردی را بیابید تا بتوانید با آن به آلمانی صحبت کنید. خاطرات روزانه‌ی خود را به آلمانی یادداشت نمایید. این کارها باعث می‌شود اشتباهات خود را در نوشتار و تلفظ کلمات بیابید و برای برطرف نمودن آن‌ها تلاش کنید.

جمع‌بندی

زبان آلمانی مانند هر زبان دیگری چالش‌های خاص خودش را دارد و یادگیری آن هم قطعا زمان‌بر است. اما اگر انگیزه‌های قوی‌ای مانند اخذ ویزای تحصیلی آلمان یا ویزای کار آلمان برای یادگیری این زبان دارید، قطعا با تلاش و پیگیری مستمر به نتیجه‌ی مدنظرتان خواهید رسید. به یاد داشته باشید که هیچ نتیجه‌ای بدون تلاش و هیچ موفقیتی بدون شکست حاصل نمی‌شود.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *