راهنما رزومه

راهنمای نوشتن رزومه به انگلیسی

اولین قدم برای پیدا کردن کار در کشورهای پیشرفته و گرفتن ویزا نوشتن یک رزومه به انگلیسی استاندارد است، محتوای رزومه مهمترین موضوع هنگام نوشتن یک رزومه است. کارفرمایان هنگام استخدام از رزومه برای شناخت بیشتر متقاضیان استفاده می‌کنند، و تصمیم می‌گیرندکه آیا شما فرد مناسب برای موقعیت شغلی مورد نظر هستید یا خیر.
رزومه شما باید به قدری قوی باشد که بتواند توجه کارفرمایان را به خود جلب کند، پس باید سعی کنید از این موقعیت نهایت استفاده را ببرید.
هنگام نوشتن رزومه سعی کنید مهارت‌هایی را که دارا هستید را به طور خلاصه و مفید بیان کنید و بالعکس تجربیات کاری مرتبط با مهارت‌هایتان را برجسته جلوه دهید. نوشتن رزومه به انگلیسی دارای متدهای مختلفی است و هیچ کدام از مدل‌ها برتری نسبت به مدل‌ دیگر ندارند، پس هرکدام از این استایل‌ها را که خواستید به دلخواه انتخاب کنید.

راهنمای نوشتن رزومه
راهنمای نوشتن رزومه

انواع رزومه به انگلیسی

یک رزومه به انگلیسی باید خوانایی لازم را داشته باشد و عاری از غلط‌های املایی و نگارشی باشد، همچنین مطالب باید به طور منظم و منسجم نوشته شوند، به طوری که برسی رزومه برای خواننده آسان باشد. گوناگونی رزومه‌ها بسیار زیاد است و هرکدام ویژگی خاص خود را دارند، اما به طور کلی می‌توان آن‌ها را به سه دسته تقسیم کرد:

  1. رزومه تایم لاینی و ترتیبی : مبنای خود را زمان می‌گذاریم و از گذشته شروع به شرح فعالیت‌های خود می‌کنیم تا به حال برسیم.
  2. رزومه عملکردی : ترتیب زمانی خاصی ندارد و برروی توانایی‌ها و مهارت‌های فرد تمرکز کرده است.
  3. رزومه هدفمند : برای ورود به یک ارگان آموزشی یا کاری گاهی لازم می‌شود، باید رزومه خود را با توجه به مکانی که برای آن ارسال می‌کنیم بهینه و جهت‌دار کنیم.

 بخش‌های یک رزومه به انگلیسی

مواردی که هر رزومه حتما باید داشته باشد :
_ معرفی
_ اطلاعات تماس
_ تجربیات کاری مرتبط
_ تحصیلات
_ خلاصه‌ای از مهارت‌ها
_ در حالت ایده‌آل ۲ صفحه و نهایتا ۳ صفحه است
بخش‌های دیگری است که می‌توانید به رزومه خود اضافه کنید اما بخش‌های فوق ضروری و غیرقابل حذف هستند.

رزومه انگلیسی
رزومه انگلیسی

رزومه به انگلیسی و معرفی بخش‌های مختلف آن

در این قسمت به معرفی بخش‌های مختلف رزومه به انگلیسی می‌پردازیم و نکاتی که در هر بخش لازم به ثبت است را بیان می‌کنیم.

اطلاعات تماس و راه‌های ارتباطی

۱_ نام و نام خانوادگی
۲_ شماره تماس
۳_ آدرس ایمیل
۴_آدرس سایت
۵_ آدرس لینکدین
داشتن حساب کاربری فعال و پویا در لینکدین بین شما و بقیه می‌تواند تمایز زیادی ایجاد کند، پس ساخت اکانت لینکدین بسیار مهم است و شما را حرفه‌ای‌تر نشان می‌دهد.

معرفی نامه

در این بخش شما درباره‌ی ویژگی‌های مهارتی و کاری که باعث برتری شما نسبت به دیگر افراد می‌شود توضیح دهید، همچنین به صورت کوتاه درباره مهارت‌هایی که کسب کرده‌اید صحبت کنید.

سوابق کاری

سوابق کاری خود را از آخر به اول باید نوشته، یعنی اولویت با مکانی است که در حال حاضر فعالیت می‌کنیم و سپس به ترتیب به گذشته می‌رویم. هنگامی که می‌خواهید سوابق کاریتان را ذکر کنید ابتدا سمت را می‌نویسید سپس نام شرکت و در آخر مدت زمانی که در آن کار کرده‌اید را ثبت می‌کنید. دقت داشته باشید که در رزومه فقط مهارت‌ها و عنوان‌های شغلی را ذکر کنید که مرتبط با مکانی است که قصد دارید برای آن رزومه ارسال کنید.
اگر تازه از دانشگاه یا دبیرستان فارغ شده‌اید و تاکنون تجربه کاری حرفه‌ای نداشته‌اید، این بخش را به هیچ وجه خالی نگذارید و آن‌ را با پروژه‌های درسی مرتبط یا امتیازاتی که در دانشگاه کسب کرده‌اید جایگزین کنید.

سوابق تحصیلی

این بخش هم مانند سوابق کاری از اول به آخر باید نوشته شود، یعنی اگر دانشجوی دوره دکترا هستید با نوشتن این دوره شروع کنید و سپس به سراغ مقاطع ارشد و کارشناسی بروید.
هنگام نوشتن مقطع و گرایش مربوطه ابتدا مقطع و نام رشته را بنویسید، سپس دانشگاه و شهر و در نهایت تاریخ شروع و پایان مقطع تحصیلی گفته شده را ذکر کنید.
اگر مدرک دانشگاهی ندارید در این بخش به ذکر رشته دوران دبیرستان و… بپردازید وگرنه نیازی به نگارش این دوره‌ها در رزومه انگلیسی نداریم.
توجه داشته باشید اگر سابقه کاری چشم گیری ندارید، ابتدا به بیان این بخش بپردازید.

مهارت‌ها

این بخش مختص نوشتن مهارت‌های مرتبط با مکانی است که قصد داریم برای آن رزومه انگلیسی ارسال کنیم.

مدرک‌های کسب کرده

در این بخش اگر مدرکی غیر از مدارک دانشگاهی بدست آورده‌اید بنویسید، همچنین اگر در مسابقاتی کسب رتبه کرده‌اید یا جایزه‌ای دریافت کردید ذکر کنید.

زبان

در این بخش باید زبان‌هایی را که بلد هستید با توضیحات جزئی بیان کنید.

بخش‌های یک رزومه
بخش‌های یک رزومه

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کرده‌ایم بخش‌های مختلف یک رزومه به انگلیسی را برایتان بیان کردیم، ساده‌ترین راه تهیه یک رزومه تقلید از دیگر رزومه‌ها است. رزومه سازهای آنلاین و تمپلت‌های زیادی وجود دارند؛ نگارش رزومه به انگلیسی، کار دشوار و تخصصی است، باید خود را به گونه‌ای معرفی کنیم تا مهارت‌ها و تخصص ما را به صورت برجسته برای کارفرما بیان کند.

 

 

 

 

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *