آموزش آنلاین زبان انگلیسی

روش‌های خلاقانه آموزش زبان به کودکان

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در سنین پایین با آموزش زبان بزرگسالان تفاوت‌های فاحشی دارد. دایره لغات کودکان حتی در زبان مادری نسبت به بزرگسالان خود بسیار محدودتر است و به این واسطه واژگانی که می‌توان به آن‌ها آموزش داد نیز چندان زیاد نیستند. با این حال روش‌هایی خلاقانه برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در سنین مختلف وجود دارد که در ادامه به رایج‌ترین و موثرترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

زمان مناسب برای آموزش زبان به کودکان

کودکان محدوده توجه پایینی دارند و قدرت تمرکز در آن‌ها چندان بالا نیست. کار مشکلی است که کودکی را بر روی بحث کردن درباره موضوعی که هیچ درکی درباره آن ندارد متمرکز کرد. با بالا رفتن زمان آموزش زبان انگلیسی به کودک، وی از محدوده توجه خارج می‌شود و افزایش فعالیت چندان موثر نخواهد بود. به همین دلیل بهتر است که بازه‌های زمانی آموزش زبان را روی ۲۰ دقیقه تنظیم کنید و در طول روز دو یا سه بخش ۲۰ دقیقه‌ای را برای آموزش زبان به کودک خود اختصاص دهید.

فعالیت‌هایی برای آموزش زبان به کودکان مبتدی

بهره‌گیری از پروژه‌های هنری

استفاده از کاردستی‌ها، آموزش کلمات و اصطلاحات با نقاشی و یا استفاده از فلش‌ کارت‌ها همواره یکی از موثرترین راه‌های آموزش زبان به کودکان بوده است. از یک نقاشی یا کاردستی برای آموزش لغتی خاص استفاده کنید و از کودکتان بخواهید که درباره آن به زبان مادری خود کمی توضیح دهد. پس از آموزش لغت با پرسیدن سوالاتی چون What is this (پرسیدن نام شی یا فعالیت) و یا What color is this (پرسیدن رنگ) می‌توانید اصطلاحات ساده زبان انگلیسی در صحبت کردن را ضمن آموزش لغات و رنگ‌ها نیز به کودک آموزش دهید.

از فلش کارت‌های مختلف می‌توانید برای آموزش اشیاء، میوه‌ها، مشاغل و غیره استفاده کنید. می‌توانید لغت را از کودک خود بپرسید و از او بخواهید که به فلش کارت مورد نظر اشاره کند. فراموش نکنید که بهتر است طرح‌های حک شده بر روی فلش کارت‌ها نهایت زیبایی و جذابیت را داشته باشند و نظر کودک را جلب کنند.

آموزش آنلاین
آموزش آنلاین

بازی‌های محرک

آموزش زبان انگلیسی به کودکان همراه با بازی یکی دیگر از روش‌های آموزش زبان است. آموزش زبان انگلیسی به روش بازی “سیمون می‌گوید” یکی از روش‌های تثبت شده است. به عنوان مثال می‌توانید با سوال کردن راجب اعضای بدن از کودک بخواهید که به اعضای بدن خود اشاره کند و یا افعال مختلف مثل خوردن (eat)، پریدن (Jump)، دویدن (run)، دست زدن (calp) و افعال مشابه دیگر را با انجام دادن به کودک آموزش دهید.

یکی دیگر از این بازی‌ها، پانتومیم است. با استفاده از پانتومیم کلمات آسان و قابل حدس را اجرا کنید و با در نظر گرفتن جایزه‌ای برای کودک از او بخواهید که واژه را حدس بزند.

کارتون، موسیقی و فیلم

پس از معرفی واژگان استفاده شده در شعرهای ساده، می‌توانید با کودک خود این شعرها را بخوانید تا به آسانی در ذهن آن‌ها تثبیت شوند. آهنگ‌های نسبتا ساده زیادی وجود دارند که کودک می‌تواند با استفاده از آن‌ها اصطلاحاتی را بارها و بارها تکرار کند و به ذهن بسپارد. این روش یکی از روش‌های موثر برای به خاطر سپاری اصطلاحات ساده انگلیسی برای کودکان است.

آموزش آنلاین زبان انگلیسی
آموزش آنلاین زبان انگلیسی

به عنوان مثال با استفاده از آهنگ “old MacDonald” و تکرار شدن اصطلاحات مختلف (با تغییر جزئی) می‌توانید در آموزش زبان به کودک خود گامی به جلو بردارید. در این آهنگ می‌توانید گاهی واژه‌ای را تکرار نکنید و از کودک بخواهید خود واژه‌ای که در ذهنش ثبت شده است را بخواند.
همراه با موسیقی و با کودک حرکات موزون انجام دهید، از او بخواهید با کلماتی جدید آهنگ را تغییر دهد و گه گداری موسیقی را نقاشی کند و به تصویر بکشد. این راه‌ها نیز در ثبت لغات مختلف در ذهن کودک موثرند. یکی دیگر از روش‌ها این است که هنگام گوش دادن به موسیقی از او بخواهید کلمات را تکرار کنید و با هر واژه ناآشنایی او را آشنا کنید.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با کارتون و فیلم‌هایی جذاب و متناسب با سن آن‌ها در زمان تفریح نیز کمک شایانی به آموزش زبان انگلیسی می‌کند.

بازی آموزشی

در این روش با کودک خود بازی کنید. هر بازی که کودک شما دوست دارد و از انجام آن لذت می‌برد را انتخاب کنید و کلمات مختلف زبان انگلیسی و اصطلاحات و سوالات انگلیسی را حین بازی از کودک بپرسید. به عنوان مثال پس از مدتی بازی کردن اسم اساب بازی را از او بپرسید و یا رنگ‌ وسایل اطراف او را سوال کنید. از جمله این سوالات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • What color is this: این چه رنگیه؟
  • What are you doing: داری چکار می‌کنی؟
  • What are you playing: چه بازی انجام میدی؟
  • Can I play: می‌تونم بازی کنم؟
  • What’s that: اون چیه؟
  • (Would you like this ( …, ball, doll: این (توپ، عروسک و…) را دوست داری؟

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

فراموش نکنید که سوالات را در خلال بازی مطرح کنید و کودک را با سوالات تکراری و پشت سر هم خسته نکنید. اگر کودک سوالی را به زبان مادری پاسخ دهد هیچ ایرادی ندارد پس به او سخت نگیرید. به مرور زمان کودک با سوالات آشنا می‌شود و بدون نیاز به اجبار پاسخ سوالات را به انگلیسی خواهد داد. عجول نباشید و با آرامش با کودک برخورد کنید.

روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در سنین مختلف

برای کودکان زیر دو سال و کودکان ۳ تا ۵ سال روش‌های مشابهی برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارد. یکی از این روش‌ها روش غرفه سازی است که به آموزش زبان انگلیسی با استفاده از محیط یادگیری دیگر مفاهیم اشاره دارد. در این روش مفاهیم دیگر را به زبان انگلیسی به کودک یاد دهید.

روش دیگر روش تدریس شنیداری است؛ همانطور که از اسم این روش پیداست با استفاده از شنیدن زبان را به کودک آموزش می‌دهند و روشی مناسب برای تمرین مکالمه، واژگان و قواعد ابتدایی دستور زبان است.

روش دیگر، روش ترکیبی دیداری و شنیداری است که روشی بسیار مناسب برای استفاده در سنین پیش از مهد و دبستان محسوب می‌شود. استفاده از فلش کارت‌ها در این مرحله اهمیت زیادی دارد و به پیشرفت آموزش کمک شایانی می‌کند. فراموش نکنید که تمرین و تکرار یکی از مهم‌ترین نکات در آموزش زبان است.

همچنین به خاطر داشته باشید که در آموزش زبان به کودکان زیر دو سال از روش‌های ذکر شده با ابزارهای آموزشی و بازی‌های بیشتری باید استفاده کنید.

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی و پیش دبستانی تدریس مقدماتی زبان در کنار سایر دروس دبستان انجام می‌شود.

سخن نهایی

برای آموزش زبان به کودکان باید صبور باشید و به آن‌ها زمان فکر کردن و یادگیری بدهید. آموختن زبان دوم کار آسانی نیست و کودکان به راحتی با آن ارتباط برقرار نمی‌کنند. از روش‌های جذاب آموزشی استفاده کنید و با انرژی زبان انگلیسی را به کودک آموزش دهید تا از خستگی و از دست دادن تمرکز آن‌ها جلوگیری کنید.

مجموعه مترجم وان با بهره‌گیری از روش‌های نوین و خلاقانه به آموزش آنلاین زبان انگلیسی کودک شما کمک خواهد کرد.

درباره نویسنده: elham imani

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *