مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان و دریافت پذیرش تحصیلی

تحصیل همواره یکی از بهترین راه‌ها برای خروج از کشور و مهاجرت به یکی از کشورهای برتر اروپایی بوده است. حتی اگر علاقه‌ی زیادی به تحصیل ندارید، یقینا به دلیل فراهم بودن شرایط در این عرصه، می‌توانید از آن برای مهاجرت استفاده کرده و در کشور مقصد به کار و شغل موردعلاقه خود روی بیاورید. یکی از پرطرفدارترین اهداف برای دانشجویان مهاجرت تحصیلی به آلمان است. مهاجرت به کشوری که از نظر دانشگاهی، رتبه‌ی بهتری نسبت به کشور شما داشته و شرایط زندگی مناسب‌تری را نیز فراهم می‌کند، می‌تواند انگیزه لازم و کافی را برای هر فردی ایجاد کند.

بنابراین ما در این مطلب قصد داریم که ابتدا یک دید کلی نسبت به مهاجرت به شما داده و سپس از چالش‌های مهاجرت تحصیلی برای‌تان صحبت کنیم. مهاجرت تحصیلی را می‌توان در چند شاخه بررسی کرده و زمان مناسب آن را تعیین کرد. توجه به تخصص و مهارت و همچنین هزینه‌های تحصیل در این کشور، مهم‌ترین نکاتی هستند که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت. بنابراین بهتر است که توجه لازم به این موارد داشته و با بررسی کامل شرایط، نسبت به دریافت ویزای تحصیلی آلمان در خارج اقدام کنید.

مهاجرت به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان 2020
مهاجرت تحصیلی به آلمان ۲۰۲۰

مهاجرت به دلایل مختلفی می‌تواند شکل گیرد. فارغ از هر شرایطی که فرد موردنظر دارد، یک‌سری روش‌های اصلی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان مهاجرت از طریق کار، پیوند خونی، پناهندگی و از همه مهم‌تر مهاجرت تحصیلی به آلمان اشاره کرد. هرکدام از این روش‌ها شرایط و چالش‌های خاص خودشان را دارند و فرد بر طبق روشی که انتخاب می‌کند، باید از یک سری قوانین خاص پیروی کند. مهاجرت از طریق تحصیل یکی از روش‌های مرسومی است که افراد از همان دوران مدرسه به فکر آن می‌افتند.

در چنین شرایطی و بعد از اتمام دوره تحصیل، می‌توان برای ویزای کاری اقدام کرده و نسبت به تخصصی که در طول دوره دانشگاه کسب کرده‌اید، در شرکت‌های تجاری استخدام شوید. مهارت و تخصص شما تعیین کننده در این موضوع خواهد بود و مخصوصا اگر آموزش دیده‌ی سیستم آموزشی آلمان باشید، این شرایط برای شما ساده‌تر خواهد شد. اما در حالت کلی و بدون نیاز به تحصیل نیز می‌توانید ویزای کار دریافت کنید. شما برای این منظور باید از مهارت و تخصص بالایی برخوردار باشید تا بتوانید شغل مدنظرتان را بیابید.

دیگر روش‌ها همچون ازدواج و پیوند خونی و پناهندگی نیز وجود دارد که در صورت داشتن شرایط خانوادگی و روحی می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید. البته که پناهندگی روش خطرناک و تعریف نشده‌ای است و هیچگاه مشاورین آن را برای افراد توصیه نمی‌کنند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان
مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان

مهاجرینی که حدود ۸ درصد از جمعیت کل این کشور را تشکیل می‌دهد، معمولا از طریق ویزای تحصیل و کار به این کشور وارد شده‌اند. آلمان کشور بزرگ و قدرتمندی است و یکی از بهترین حوزه‌های واحد پول یورو نیز محسوب می‌شود. این کشور پیشرفته و صنعتی اروپایی تحصیل رایگان را در اختیار مردمان این کشور قرار می‌دهد. شاید دلیل علاقه مندی مردم به ویزای تحصیل هم همین است و بعد از تحصیل در سیستم آموزشی این کشور، مهاجرین می‌توانند اقدام به دریافت ویزای کار کنند. یافتن کار نیز به دلیل کمبود نیروی متخصص در این کشور، روند ساده‌تری نسبت به دیگر کشورهای جهان دارد. سیستم آموزشی این کشور از سن ۳ سالگی برای شهروندان آلمانی فعال می‌شود و شرایط سنی تحصیل در آلمان برای شهروندان این کشور بدین صورت است. آن‌ها تا سن ۶ سالگی در مهد کودک آموزش می‌بینند و سپس به مدت چهار سال در مقطع Grundschule دوران ابتدایی را می‌گذرانند.

حال برحسب نمره‌ای که این دانش آموزان کسب می‌کنند، می‌توانند آینده متفاوتی در دوره دانشگاه داشته باشند. با کسب نمرات بالاتر افراد می‌توانند در بهترین رشته‌های دانشگاهی پذیرفته شده و سپس با شرکت در یک آزمون سراسری، وارد دانشگاه‌های برتر آلمان شوند. اما کسانی که قصد دریافت ویزای تحصیل در کشور آلمان را دارند، معمولا باید از دوره کارشناسی این اقدام را انجام دهند. آلمان شرایط تحصیل بسیار قدرتمندی دارد و بنابراین داشتن استعداد و نمرات بالا، یکی از شرایط دریافت ویزای تحصیلی در کشور آلمان است. دانشگاه‌های رایگان آلمان به مدرک زبان آلمانی نیاز دارند و بعد از دریافت آن، اجازه ورود به دانشگاه برای آن‌ها صادر خواهد شد.

آموزش زبان آلمانی

تحصیل در دوره کارشناسی کشور آلمان، مشابه کشور خودمان است و چهار سال طول می‌کشد و یکی از مهم‌ترین راه های مهاجرت تحصیلی به آلمان محسوب می‌شود. هزینه‌های دانشگاه بسیار کم خواهد بود، اما اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی باشید، سالیانه باید مبلغی حدود ۱۲ هزار یورو بپردازید. تحصیل به زبان انگلیسی نیز مستلزم دریافت نمره‌ی بالا در آزمون آیلتیس است.

هزینه‌های دانشگاهی معمولا توسط دولت آلمان پرداخت می‌شود و همین موضوع در مورد ویزای دانشجویی نیز صدق می‌کند. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، یکی دیگر از روش‌های دریافت ویزا برای کشور آلمان است. برای این منظور دانشگاهی که در کشور ایران برای مدرک لیسانس خود گذرانده‌اید، اهمیت زیادی دارد. دانشگاه‌های معتبر آلمان تنها از دانشگاه‌های معتبر و دولتی ایران پذیرش دانشجو دارند و داشتن مدرک زبان آلمانی نیز یکی از موارد بسیار مهم در اخذ این ویزا است. بسته به رشته‌ی دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، دوره کارشناسی ارشد شما بین ۱ تا ۲ سال زمان خواهد برد.

برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس در یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان، شما حتما باید پاسپورت، انگیزه نامه، مدرک زبان، مدارک مربوط به دیپلم، پیش دانشگاهی و لیسانس، تمکن مالی و نامه‌ی آن و همچنین رزومه‌‌ی کاری در صورت داشتن سابقه را داشته باشید. این مدارک ابتدا در یک دفتر بین المللی بررسی خواهند شد و دانشگاه مربوطه بعد از معادل سازی مدرک شما می‌تواند در این زمینه تصمیم گیری لازم را داشته باشد فراموش نکنید که این بررسی با توجه به مدرک لیسانس آلمان صورت می‌گیرد و مدرک زبان آلمانی در این حوزه می‌تواند یک نکته مثبت نسبت به بقیه برای شما باشد.

برای پذیرش در مقطع دکترا، پیدا کردن یک استاد راهنما و رزومه‌ی قوی در طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ایران موردنیاز است. شما باید از دانشگاه مقصد با استاد راهنمای خود صحبت کرده و مراحل مصاحبه را برای پذیرش طی کنید. ارائه مدارک در این دوران بسیار مهم است و استاد راهنما باید مهارت‌های شما و رزومه‌ای که دارید را به صورت کامل بررسی کند. در صورت قبولی، مراحل اخذ پذیرش در دوره دکترا برای شما صادر خواهد شد. توصیه نامه، انگیزه نامه قدرتمند و مدرک زبان، بازهم نکات بسیار مهمی هستند که در این مراحل به شما کمک می‌کنند. بنابراین شما باید تلاش کنید که کارهای تحقیقاتی بیشتری در طول دوره کارشناسی ارشد خود داشته باشید و با ارائه مقالات معتبر علمی، کار خود را برای پذیرش در کشور آلمان ساده‌تر کنید. دکتری هم یک دوره ۴ ساله خواهد بود که شما با پذیرش در کشور آلمان، می‌توانید به تحصیل ادامه دهید.

ویزای مهاجرت تحصیلی به آلمان
ویزای مهاجرت تحصیلی به آلمان

اما فارغ از تمام مقاطعی که در مورد آن‌ها صحبت کردیم، روش دیگری هم وجود دارد که احتمالا نام آن‌ را بارها شنیده‌اید. دریافت بورسیه تحصیلی یکی از روش‌هایی است که افراد زیادی در کشورمان به دنبال دریافت آن هستند. بورسیه گرفتن کار سختی است و صرفا به افراد دارای استعداد بالا و خاص داده می‌شود. بورسیه تحصیلی هیچ توجهی به وضعیت مالی والدین یا شرایط دیگر شما ندارد و قصد یافتن افرادی دارد که می‌توانند به دلیل استعداد بالا و درس خوب خودشان، از طریق تحصیل مهاجرت را داشته باشند. ملیت نیز در این زمینه مهم نیست و شهروندان کشورمان، از هیچ گونه محدودیتی نسبت به دیگر کشورها برخوردار نخواهند بود. گفتنی است که بورسیه‌های مختلفی توسط موسسه‌های مختلف برای مهاجرت تحصیلی به آلمان ارائه می‌شوند.

تحصیل در آلمان با معدل پایین نیز امکان پذیر است و با صرف هزینه می‌توانید در یکی از دانشگاه‌های علمی و کاربردی، هنر و موسیقی یا دانشگاه‌های خصوصی این کشور تحصیل کنید. البته این تحصیل همراه با هزینه برای شما خواهد بود و بعد از دوران تحصیل هم ۱۸ ماه فرصت خواهید داشت که کار پیدا کرده و ویزای کاری خود را دریافت کنید. شرایط برای افراد با استعداد و باهوش فراهم شده است و می‌توانند با بورسیه تحصیلی وارد دانشگاه‌های آلمان شوند. همین روند باعث می‌شود که اقبال بیشتری را نسبت به مهاجرت تحصیلی به آلمان شاهد باشیم.

هزینه‌ی زندگی و تحصیل در آلمان

زندگی و تحصیل در کشور آلمان
زندگی و تحصیل در کشور آلمان

اگر مایل به یادگیری زبان آلمانی نیستید، می‌توانید در یکی از دانشگاه‌های خصوصی آلمان پذیرفته شده و تحصیل به زبان انگلیسی را ادامه دهید. البته در این صورت، تحصیل دیگر برای شما رایگان نخواهد بود و باید حدود ۲۰ هزار یورو در سال برای هزینه تحصیل در آلمان در نظر داشته باشید. به دلیل هزینه‌های بالای تحصیل به زبان انگلیسی، یادگیری زبان آلمانی می‌تواند شرایط را برای شما ایده آل کند. اولا اینکه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های آلمان تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است و آموزش رایگان را برای شما فراهم می‌کند. البته آموزش رایگان به معنای عدم خرج پول نیست و بالاخره در کنار آموزش باید خرج زندگی خود و یکسری هزینه‌های ناچیز دانشگاهی را داشته باشید. بنابراین دانش زبان آلمانی تا پیش از راه یافتن به یکی از دانشگاه‌های آلمان بسیار مهم است و می‌تواند کیفیت زندگی تحصیلی و کاری شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

شما با داشتن کار در کنار تحصیل خود، می‌توانید کیفیت زندگی بهتری را برای خود رقم بزنید و در کنار آن، ادامه تحصیل در آلمان را نیز تجربه کنید. چنین شرایطی حتی در کشور ما نیز برقرار است و با فعالیت کاری در کنار درس و دانشگاه، هم می‌توان بعد از دانشگاه زودتر وارد محیط کاری شده و هم هزینه‌های تحصیل را تامین کرد. این شرایط در آلمان نیز برقرار است و در حالت کلی می‌تواند ۴۰ ساعت در هفته به یک کاری مشغول باشید. دانشگاه‌های دولتی این امکان را برای شما فراهم می‌کنند و در دانشگاه‌های خصوصی هم که آزادی بیشتری از نظر فعالیت کاری خواهید داشت. داشتن درآمد غیر ریالی یک مزیت بزرگی برای دانشجویان ایرانی است و می‌توانند با تعادل بیشتری یک کار پیدا کرده و هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان را تامین کنند. خود دانشگاه این اجازه را به دانشجو داده است و بنابراین مشکل خاصی از این بابت نخواهید داشت.

جمع‌بندی

مهاجرت تحصیلی به آلمان برای آن‌دسته از افرادی مناسب است که شرایط خوبی را دانشگاه سپری کرده و جزو شاگردان برتر هستند. این افراد می‌توانند از دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به مهاجرت اقدام کرده و در یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا تحصیل کنند. آلمان شرایط بسیار مناسبی را از نظر علمی دارد و به همین دلیل مهاجرین زیادی از داخل خود اروپا برای تحصیل به این کشور مسافرت می‌کنند. برای تحصیل بهتر در آلمان باید زمان آلمانی را یاد گرفته و شرایط آموزش رایگان را در این کشور داشته باشید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان
مهاجرت تحصیلی به آلمان

سیستم آموزشی کلی در کشور آلمان، از همان دوران کودکی بچه‌ها را با سه سال آموزش مهدکودک همراه می‌کند و تفاوت آن را می‌توان با سیستم کشور خودمان مقایسه کرد. ادامه‌ی تحصیل از همان دوران کودکی با انتخاب برای کودکان همراه می‌شود و آن‌ها برحسب استعداد و توانایی خود می‌توانند در یکی از دانشگاه‌ها در رشته‌ی موردعلاقه خود به تحصیل ادامه دهند. عملیات مهاجرت در این دوره زمانی برای شهروندان کشور ایران امری سخت و دشوار است و مهاجرت در دوره‌های دانشگاه خیلی بیشتر در جامعه به عرف تبدیل شده است. اگر مدرک زبان آلمانی ندارید، توصیه می‌کنیم که ابتدا به دریافت آن اقدام کرده و سپس در این راه قدم گذارید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *