یادگیری زبان

بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی

قبل از شروع به یادگیری زبان انگلیسی از خودتان این سوال را بپرسید که چرا می‌خواهم زبان یاد بگیرم؟ آیا به خاطر این است که خودتان می‌خواهید؟ یا به خاطر اینکه کسی از شما خواسته است؟ مانند تمام تصمیم‌های زندگی، یادگیری زبان نیز باید یکی از خواسته‌های خودتان باشد. چیزهایی که ما در زندگی به نحو احسن انجام می‌دهیم همان چیزهایی است که از انجام آن‌ها لذت می‌بریم.
یادگیری مهارت‌های زبان به چهار گروه خواندن، نوشتن، صبحت کردن، گوش دادن تقسیم می‌‌شود.

راهکار ساده است! ابتدا باید خواندن و گوش دادن را یاد بگیرید سپس نوشتن و صحبت کردن را در اولویت‌های بعدی خود قرار دهید. شما ابتدا گوش فرا می‌دهید تا سوالی از شما بپرسند، سپس جواب می‌دهید. حالت بعدی این است که نامه‌ای را می‌خوانید و سپس جواب آن را به نگارش درمی‌آورید.
جهت یادگیری زبان انگلیسی، چندین روش سودمند وجود دارد که هرکدام از آن‌ها را در شاخه‌های خود معرفی کرده‌ایم:

روش‌های یادگیری از طریق گوش دادن
روش‌های یادگیری از طریق گوش دادن

 روش‌های یادگیری از طریق گوش دادن

روش‌های یادگیری از طریق گوش دادن عبارت است از:

 تماشای برنامه‌های انگلیسی تلویزیون

یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی، توجه به برنامه‌های آموزشی و غیرآموزشی است که با زبان انگلیسی عرضه می‌شوند. این برنامه‌ها معمولا از اصطلاحات خاص مربوط به موضوع برنامه استفاده می‌کنند که برای گسترده کردن دایره واژگان کاربر بسیار حیاتی هستند. بدین ترتیب می‌توان از این برنامه‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کرد.

 تماشای فیلم‌ به‌زبان انگلیسی

علاقه‌مندان فیلم و سریال‌های خارجی زبان، در کنار لذت بردن از زمانی که برای این منظور اختصاص می‌دهند، می‌توانند به یادگیری زبان انگلیسی بپردازند. این افراد می‌توانند زیرنویس فارسی و انگلیسی را به‌صورت همزمان روی فیلم داشته باشند، در این راستا استفاده از فیلم و سریال‌هایی که دیالوگ‌های محاوره و کمتر تخصصی دارند، تاثیر بیشتری روی آموزش خواهد داشت.

 منابع اینترنتی

منابع اینترنتی و آموزش زبان آنلاین یکی از بهترین شیوه‌های موجود برای آموزش زبان انگلیسی است و به‌دلیل گسترده بودن مباحث و تنوع بالایی که در سطح اینترنت پیدا می‌شود، می‌توان از آن به‌عنوان مرجعی کاملی نام برده و استفاده کرد.

 گوش دادن به موسیقی

به موزیک‌های انگلیسی مورد علاقه‌تان گوش داده و با استفاده از متن انگلیسی و فارسی آن، مهارت شنیداری خود را افزایش دهید.

. روش‌های یادگیری از طریق گفتار
. روش‌های یادگیری از طریق گفتار

 روش‌های یادگیری از طریق گفتار

روش‌های یادگیری از طریق گفتار عبارت است از:

 با خودتان صحبت کنید

تمرین در هنگام خلوت با خود، می‌تواند یکی از شیوه‌های عالی و بدون استرس برای یادگیری زبان انگلیسی باشد. در این راستا می‌توانید مکالمه را در خفا با خود تمرین کرده و ایرادات خود را متوجه شوید. هرچه قدر که رفته رفته مکالمه خود را حرفه‌ای‌تر کنید؛ روند یادگیری شما سرعت خواهد گرفت.

 صدای خود را ضبط کنید

این کار به شما کمک می کند تا نقاط ضعف تلفظ خود را پیدا کنید. چند روز بعد به صدای خودتان گوش دهید.
بررسی دقیق این فایل‌های صوتی، می‌تواند نقش بسزایی در روند یادگیری شما داشته باشد.

 اصطلاحات رایج را بیاموزید

اصطلاحات رایج یکی از مهم‌ترین نکات یادگیری زبان انگلیسی است. می‌دانیم که در هر شاخه‌ای، اصطلاحات حرفه‌ای و خاص وجود دارد که تنها در همان شاخه معنای خاصی پیدا می‌کنند. یادگیری این کلمه‌ها و عبارات می‌تواند اشراف شما را گسترش داده و با گسترش دایره واژگان، روند یادگیری را شیرین‌تر و جذاب‌تر کند.

 نقطه استرس کلمه و جمله را یاد بگیرید

تا حد امکان به صورت جفت یا چند نفری تمرین کنید و کلمه هایی که دارای تلفظ دشوار است را بیشتر تمرین کنید. با تمرکز روی ابزارهایی که به‌صورت آنلاین یا آفلاین در اختیار شما قرار می‌گیرند، می‌توانید تلفظ صحیح کلمات را یاد گرفته و هرچه بیشتر مهارت‌های خود را گسترش دهید.
مهارت‌های گفتاری مهم‌ترین تاثیر را در این زمینه روی یادگیری شما خواهد داشت.

 روش‌های یادگیری از طریق خواندن
روش‌های یادگیری از طریق خواندن

 روش‌های یادگیری از طریق خواندن

بخشی از زمان خود را به خواندن پیرامون مباحث مختلف اختصاص دهید. کتاب‌های بچه‌ها، روزنامه‌ها، مجلات، سایت‌های اینترنتی، رمان‌ها و بسیاری دیگر از این قبیل، می‌تواند تاثیر زیادی روی بالا رفتن مهارت شما داشته باشد. علایق خود را شناسایی کنید و سعی کنید با علاقه‌ی تمام، به مطالعه در این شاخه‌ها بپردازید.

هر چه سرگرمی بیشتری داشته باشید، یادگیریتان بهتر خواهد بود. سطح زبان خود را ابتدا تشخیص داده و سپس از همان سطح شروع کرده و سپس مطالعات خود را حرفه‌ای تر کنید. شما می‌خواهید واژه‌ی جدیدی یاد بگیرید، اما همزمان در نظر دارید که مطلبی که خوانده‌اید را کاملا متوجه شوید. در چنین شرایطی هیچ‌گاه نباید خودتان را به کلمات محدود کنید و توجه به مفهوم جملات و کلیت ماجرا، می‌تواند کار شما را راحت‌تر و ارزشمندتر کند.
همیشه یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی نزدیک خود داشته باشید. استفاده از منابع انگلیسی به فارسی کمک زیادی به یادگیری شما نخواهد کرد. سعی کنید مفاهیم کلمات سخت را از طریق دیکشنری انگلیسی به انگلیسی متوجه شده و آن‌ها را تبدیل به کلماتی کنید که معانی‌شان را می‌دانید. این شیوه‌ی صحیح در یادگیری زبان انگلیسی است.

 روش‌های یادگیری از طریق نوشتن

شما می‌توانید از یک دفترچه همراه برای یادداشت کلمات سخت از نظر نوشتاری و املایی استفاده کنید. این دفترچه به شما کمک می‌کند که روزانه این عبارات را مرور کرده و آن‌ها را ملکه ذهن‌تان کنید. همیشه به گرامر تکیه نکنید؛ سعی کنید از طریق نوشتن مداوم و توجه به جای‌گیری فاعل، فعل و دیگر اجزای جمله، مفاهیم گرامری را به‌صورت تجربی یاد بگیرید. نوشتن ایمیل‌های انگلیسی یکی از شیوه‌های مناسبی است که با تبدیل کردن آن به سبک ادبی، می‌توانید پیشرفت زیادی در این زمینه داشته باشید.

نتیجه‌گیری

روش‌های مختلفی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها در چهار دسته‌ی مهم گوش‌ دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن خلاصه می‌شود. این روش‌ها را می‌توانید به‌صورت تجربی یا آکادمیک مورد استفاده قرار داده و روز به روز مهارت‌های زبان انگلیسی خود را بهبود دهید. استفاده از آموزش آنلاین، یکی از ارزشمندترین روش‌ها است که هر کاربری می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. تماشای فیلم و سریال و توجه به منابع پرتعداد انگلیسی چه در زمینه‌ی خواندن و چه در زمینه‌ی نوشتن، نکته‌ی بسیار مهمی است که در دراز مدت می‌تواند باعث یادگیری زبان انگلیسی شود.

درباره نویسنده: فهیمه محمدباقری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *